Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priit Kuuse muusikakroonika. Kammerkoor Collegium Musicale esineb esmakordselt Liibanonis

Collegium Musicale
Collegium Musicale Autor/allikas: ERR

Kammerkoor Collegium Musicale astub üles Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul mainekal Al Bustan'i festivalil Liibanonis Beirutis. Koos Corelli Barokkorkestriga esitatakse Johann Sebastian Bachi oratoriaalteoseid.

Eesti muusikute mõlemad ansamblid, 28 lauljat ja 22 muusikut, lendasid Beirutisse 11. veebruaril ning on teinud proove itaalia dirigendi Gianluca Marcianò käe all. Marcianò on ühtlasi ka Al Bustani festivali kunstiline juht. Esitatavad programmid on ette valmistanud Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärav ning Corelli Barokkorkestri kunstiline juht Mail Sildos ja dirigent Martin Sildos. Väikese koosseisuga orkester mängib ajastupillidel.

Puuduvad andmed, kas Eesti muusikud on Liibanonis üldse varem esinenud. Nüüd on neil ees kolm eri kavaga kontserti Johann Sebastian Bachi muusikaga erinevates paikades. "Bach" ongi tänavuse festivali peateema.

Neljapäeval, 15. veebruaril esitatakse esimene Bachi kava Saint-Louis des Capucins'i kirikus. Kõlavad kantaat "Gloria in excelsis Deo" BWV 191, "Jesus bleibet meine Freude” kantaadist "Herz und Mund und Tat und Leben" BWV 147, "Erbarme Dich” "Matteuse passioonist" BWV 244, Klavessiinikontsert nr. 5 f-moll BWV 1056, solistiks Lembit Orgse, Sinfonia "Lihavõtteoratooriumist" BWV 249. Pärast vaheaega esitatakse "Magnificat" D-duur BWV 243, kus üks sopranisoliste on ka meie kammerkoori laulja Karin Helstein.

18. veebruaril tuleb Kantari Saint-Elie' kirikus ettekandele Bachi "Johannese passioon" BWV 245. 21. veebruaril kõlab kolmandas kavas Saint-Joseph Jesuiti kirikus Bachi Missa h-moll. Kõigil kolmel õhtul on solistideks Ühendkuningriigi lauljad, sopran Gemma Summerfield, metsosopran Anna Harvey, tenor Nicholas Mulroy ja bass-bariton Matthew Brook.

Eesti muusikute kontserte juhatab esmakordselt noor itaalia maestro Gianluca Marcianò, kelle rahvusvaheline edu algas ooperidebüüdist Horvaatias 2007. Aastail 2011-2014 oli ta Gruusia Ooperi- ja Balletiteatri kunstiline juht Thbilisis ja on praegu samal postil Novi Sadi ooperimajas Serbias, samuti Valgevene Ooperi- ja Balletiteatri esimene külalisdirigent Minskis. Ta on teinud pidevamat koostööd veel Leedu Rahvusooperi ning teistegi teatrite ja orkestritega. Lisaks Al Bustani festivali juhtimisele algatas ta äsja Itaalias oma sünnilinnas Lericis uue festivali "Suoni dal Golfo".

Enne 21. veebruari kontserti on meie muusikud kutsutud EV 100. aastapäeva puhul Beiruti Eesti konsulaati pidulikule vastuvõtule aukonsuli juures, kes on Eesti muusikute selle austava festivaliesinemise algatajaid. Collegium Musicale laulab siin oma kunstilise juhi Endrik Üksvärava käe all mõned palad Eesti heliloojatelt, samuti mõlema maa hümnid.

Al Bustani muusika- ja etenduskunstide festival sündis 1994. aastal ning toimub tänavu 25. korda. 13. veebruarist kuni 21. märtsini on seepärast ka piduprogrammis 25 kontserti-etendust. Al Bustani festival on Euroopa Muusikafestivalide Assotsiatsiooni liige. Kontsertide kõrval toimuvad trompetist Simon Monday ja kuulsa tšellisti Steven Isserlisi meistrikursused Emile Bustani auditooriumis ja Crystal Gardenis, mis mõlemad asuvad Al Bustani hotellis. Isserlis mängib festivalil solistina koos Luzerni Sümfooniaorkestriga ka kahel sümfooniakontserdil. Leedu Kammerorkester Sergei Krõlovi juhatusel ja soleerimisel mängib festivali eelviimase kontserdi ning viimast kontserti Bachi sünnipäeval 21. märtsil juhatab Leedu muusikute ees taas Gianluca Marcianò.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: