Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti kammerkoor ja kammerorkester esinevad EV100 puhul kontsertidega Kreekas

Kammerkoor Collegium Musicale ja kammerorkester Klaaspärlimäng Sinfonietta annavad kaks kontserti meie riigi suure tähtpäeva puhul Kreekas. Eesti muusikute esinemisi koos kreeka solistidega juhatab noor dirigent Jaan Ots.

Kontserdid kuuluvad EV100 juubeli välisprogrammi. 17. märtsil esinevad orkester ja koor Ateenas Kifissias Villa Casoulis, 18. märtsil toimub kontsert Thessaloniki kontserdimajas. Kavad erinevad osaliselt, aga mõlemas soleerivad kreeka muusikud ja dirigendipuldis on külalisena Jaan Ots. Mõlemal õhtul kõlab esmakordselt Kreekas Arvo Pärdi "Aadama itk", mille kannavad ette Collegium Musicale (kunstiline juht Endrik Üksvärav) ja Klaaspärlimäng Sinfonietta (kunstiline juht Andres Mustonen). Klaaspärlimäng Sinfonietta esineb Kreekas juba kolmandat korda.

17. märtsil tulevad Ateenas ettekandele Mozarti Divertisment D-duur KV 136, Peeter Vähi "To His Holiness" oboele ja keelpillidele, Tomaso Albinoni Oboekontsert ning Arvo Pärdi "Aadama itk", kus esinevad nii meie orkester kui koor. Selle kava solist on legendaarne kreeka oboekunstnik Vangelis Christopoulos, kes on mänginud 40 aastat Ateena Riiklikus Sümfooniaorkestris esimese oboe puldis ning kuulus kreeka heliloojate muusika esiettekannete ning plaadistustega.

18. märtsil mängivad eesti muusikud Thessaloniki kontserdihallis Megaro Mousikis. Ka siin kõlab kontserdi lõputeosena Arvo Pärdi vokaalsümfooniline "Aadama itk" ("Adam's Lament"), mille maestro kirjutas kahe kultuuripealinna Istanbul 2010 ja Tallinn 2011 tellimusel. Pühapäevase kava avab Johann Sebastian Bachi Klaverikontsert nr. 1 C-duur, solistiks noor kreeka pianist Alexandros Sarakenidis, kes vääris läinud aasta lõpul Ateena Akadeemia auhinna. Seejärel mängib Klaaspärlimäng Sinfonietta Pärt Uusbergi neljaosalise keelpillisüidi "Eestimaa taevastes kumab...", mis on pühendatud Klaaspärlimängu orkestrile ja on pärit Uusbergi muusikast filmile "Risttuules".

Eesti muusikute esinemisi Kreekas on reklaamitud kui sündmusi, mis tutvustavad väärikalt väikerahva kultuuri ja tema ajalugu.

Jaan Ots (sünd. 1988), noorim Aavo ja Meeli Otsa muusikutest lastest, on väga mitmekülgne muusik, kontsertpianist, kammermuusik, trompetist ja dirigent. Käesolev hooaeg on talle taas toonud põnevat ja proovilepanevat. 2017. aasta detsembris tegi ta balletidirigendi debüüdi Soome Rahvusballetiga, dirigeerides Tšaikovski "Pähklipureja" etendusi. Selle aasta algul on ta andnud koos Frielinghaus Ensemble'iga nende pianistina kokku üksteist kontserti Saksamaal ja Šveitsis. Ta juhatas äsja René Eespere puhkpillimuusika autoriõhtul Estonias Eesti Noorte Kontsertorkestrit, esineb koos Soome muusikutega kammertrios Teos, dirigeerib kevadel uue projektorkestri Beethoven Now esinemisi Helsingis, on seotud dirigendina järgmise suve Savonlinna Ooperifestivalil Verdi "Othello" lavastusega, olles samas alates 2017. aasta sügisest ka Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri peadirigent.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: