Andres Mustoneni Eesti-Iisraeli festival toimub juba viiendat korda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Andres Mustonen Jeruusalemmas
Andres Mustonen Jeruusalemmas Autor/allikas: ERR

Eesti ja Iisraeli festival „Tallinn – Tel Aviv“, mille asutajaks ning kunstiliseks juhiks on viiuldaja ja dirigent Andres Mustonen, toimub veebruari lõpupoolel juba viiendat korda. Tänavu sünnivad pidukontserdid eriolukorras, mil ühel osapoolel on suur rahvuslik tähtpäev.

Andres Mustoneni festival on kahtlemata harvaesinev sündmus muusikaelus üldse, mil ühe maa muusik korraldab festivali teises, kultuurilt kauges riigis, viies sinna esinema omamaa muusikaelu silmapaistvaid tegijaid ja oma heliloojate muusikat. Märgitakse, et MustonenFest äratab omakorda rahvusvahelist tähelepanu ka Iisraeli kollektiividele, ja et 14. - 28. veebruarini kestev seekordne MustonenFest Iisraelis on pühendatud EV 100. aastapäevale. Kontsertidele Iisraeli on festivalijuht kutsunud kammerkoori Voces Musicales, kellega koos esineti hiljuti ka Moskvas, tütarlastekoori Ellerhein, meie Klassikatähtede trio ning džässisolistid omapärase kavaga Veljo Tormise muusikast. Iisraeli poolt osaleb festivalil kuus ansamblit ja orkestrit, mõnedki neist ka MustonenFestil Tallinnas käinud ja meile tuttavad.

Andres Mustonen ise dirigeerib kahe pidunädala sees esitatavast kahekümnest kontserdist kokku 15 kontserti, millest astub mitmel üles ka viiulisolistina ning mängib viiulit veel ühes džässikavas.

Pidustused algasid 14. ja 15. veebruaril särava kavaga Tel Avivi Kunstimuuseumi Reccanati hallis, avateoseks Marc-Antoine Charpentier' „Te Deum“, siis Gia Kantšeli „Ex contrario“, Boccherini Sümfoonia nr. 6 ja Jaan Räätsa populaarne Kontsert kammerorkestrile op. 16. Esinesid Andres Mustonen ja tšellist Noa Chorin solistidena, Iisraeli Kammerorkester ja Voces Musicales. Kaunis sümfooniline kava kõlab 19. ja ka 25. veebruaril Tel Avivi ooperisaalis ja Rishon LeZioni kultuurikeskuses. Esinejaks Rishon LeZioni Iisraeli sümfooniaorkester, kaastegevad Ellerhein ja Bat Coli neidudekoor: Heino Elleri „Koit“, Bardanashvili, Bach ja Liszt, dirigeerib Andres Mustonen.

16. veebruaril esitasid Tel Avivi kunstimuuseumis Veljo Tormise muusikat džässivõtmes Jaak Sooäär ja Paul Daniel ning Kadri Voorand ja Liisi Koikson, kaastegev Ellerhein. Kava pealkiri oli „Hommage à Tormis. The Most Estonian of Composers”. 17. veebruaril kõlas kava „Bach džässivõtmes“, Tel Avivi Einavi keskuses esines The Art Jazz Quartet Mustonen-Sooäär-Ruben-Remmel, kaasa teeb Tel Avivi solistide ansambel.

Neli korda esitatakse kava „Dancing Through the Ages“, alates 16. veebruarist Jeruusalemma teatrimaja Henry Crowni saalis. Mängib Iisraeli Kammerorkester Jeruusalemmast ja laulab Ellerhein, kavas ka Tõnu Kõrvitsa „Süit eesti tantsulauludest“. Alustades 17. veebruaril Haifa Kreeka õigeusu kirikust, kõlab neljal korral kuni 24. veebruarini ka Bachi „Johannese passioon“, kus esinevad ansambel Barrocade ja Voces Musicales, solistide hulgas Anto Õnnis ja Alvar Tiisler.

23. ja 24. veebruaril laulab Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel vabaõhukontsertidel Tel Avivi sadamas ning (kahel kontserdil) Tel Avivi Sarona pargis. Aasta tagasi esines siin samaviisi Collegium Musicale. 26. ja 27. veebruaril leiab aset Kuue koori õhtu (viis Iisraeli koori ja Ellerhein) Ashodis ja Tel Avivi konservatooriumis. Kontsert kannab pealkirja “Sod HaKanava”, see on Eitan Steinbergi pealkiri uusteosele, mis valmis festivali tellimusena selleks kontserdiks.

Lõppkontserti “La Grande Finale” 28. veebruaril Jeruusalemma teatri Henry Crowni saalis kaunistab avanumbrina Beethoveni Kolmikkontsert, mille solistideks on meie “Klassikatähtede” trio Katariina Maria Kits, Marcel Johannes Kits ja Sten Heinoja, Ellerhein Ingrid Kõrvitsa juhatusel laulab Brahmsi, Bachi, Mozartit ja Mendelssohni ning kogu festivali lõpetab Heino Elleri “Koit”, mängib Jeruusalemma SO. “Klassikatähtede” trio esines samas koosseisus ka eelmisel festivalil Iisraelis ja äratas juba tookord huvi ning tähelepanu, muusikute endi kõrval ka ETV ürituse kui sellisega.

Festivali toetavad Tallinna Linnavalitsus, Kultuuriministeerium, Kultuurkapital, Tel Avivi linnavalitsus ja erasponsorid. Festivali korraldab Iisraeli agentuur Carousel Artists Management.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: