Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Priit Kuuse muusikakroonika. Eesti muusikud maailmas jaanuaris

Kristiina Poska
Kristiina Poska Autor/allikas: Kaupo Kikkas

Eesti tõsisel muusikal hoiab silma ja kõrva peal Priit Kuusk. Tema "Muusikakroonika" rubriik jõudis aastasse 2018.

1.-14. I Katrin Targo esinemised Viinis jaanuari alguspoolel. 1. jaanuaril lauldakse Viini Augustinerkirches Joseph Haydni „Nelsoni missat“, solistideks Katrin Targo, Annely Peebo, Martin Maier, Christoph Seidl, orelil Ernst Wally, dirigeerib Thomas Böttcher. 7. I on Katrin Targo solistiks Thomas Böttcheri käe all Augustinerkirches pidulikul teenistusel (Hochamt) Mozarti „Missa solemnise“ C-duur KV 337 ja „Beatus vir“ KV 339 ettekandeil, solistideks veel Christiane Döcker, Alexander Kaimbacher ja Andreas Jankowitsch, orelil Wolfgang Capek. Mängivad-laulavad Augustini kiriku orkester ja koor. 14. I on Targo ainus vokaalsolist samas kirikus Haydni „Orgelsolomesse“ B-duur (Missa brevis Sancti Joannis de Deo) esitusel, orelil Elke Eckersdorfer, dirigeerib Thomas Böttcher. 2. I on Katrinil ka lasteooperi „Noa laev“ järjekordne etendus Peterskirche krüptis. Ta laulab solistina veel koos orkestriga Sorgenbrecher uusaastakontsertidel 6. I Josefstadti linnavalitsuse saalis (kahel kontserdil), 7. I Gaweinstali mõisas ning 12. I trioga Syrinx Mistelbachis. Jaanuari teises pooles valmistub Katrin Targo solistidebüüdiks Viini Kammerooperis Leonard Bernsteini ooperi „A Quiet Place“ uuslavastuse peaosalisena.

1.-28. I Mihkel Kütson dirigeerib 1. I Saksamaal Niederrheinische Sinfonikeri uusaastakontserte Krefeldi ja Mönchengladbachi teatrites, kavas von Suppé (avamäng „Luuletaja ja talupoeg“), de Falla (tantsud balletist „Kolmnurkne kübar“), Eduard Straussi ja Johann Straussi valsid. Tal on juhatada ka Thomas’ ooperi „Hamlet“ etendused 9., 14. ja 28. I ning Wagneri ooperi „Lohengrin“ õhtud 20. I (esietendus) ja 26. I, mille uuslavastuse teeb Robert Lehmeier.

3.-9. I Kölnis resideeriv Schumann Quartett, kelle koosseisus mängib vioolat ka Liisa Randalu (kvarteti teised liikmed on vennad Erik, Ken ja Mark Schumannid), teeb 6.-9. I nelja eri kavaga oma Lõuna-Ameerika debüüdi Cartagena festivalil Columbias. Aastat alustatakse Londonis 3. I väga mainekas Wigmore Hall'is. Kuu lõpuni annab kvartett veel neli kontserti Euroopas: 14. I Oraniensteini lossis Saksamaal Diezis, 18. I Pariisis Louvre'i muuseumi auditooriumis, 28. I ja 30. I festivalil Mozartwoche Salzburgis Mozarteumis. Kvarteti kavades on Haydni kvartetid G-duur op. 33/5, d-moll op. 42, Es-duur op. 17/3 ja F-duur op. 77/2, Mozarti Divertisment nr.1 D-duur KV 136 ja kvartett nr. 13 d-moll KV 173, Beethoveni nr. 7 F-duur op. 59/1 ja nr. 13 B-duur op. 130, Schuberti nr. 13 D 184, Regeri Klarnetikvintett koos Sabine Meyeriga, Šostakovitši nr. 7 fis-moll op. 108, Tšaikovski nr. 3 es-moll op. 30 jt.

4. I Arvo Pärdi „Fratres“ on ettekandel UK-s, esitavad Matilde Milwidsky viiulil ja Alasdair Beatson klaveril, kontsert Marlborough' Püha Peetri kirikus.

4. ja 7. I Annely Peebo laulab Viinis Volksoper'i etendustel Gertrudi osas Humperdincki ooperis „Hansuke ja Greteke“, Karl Dönchi lavastust dirigeerib Christof Perick.

6. I Peterburi Jaani kirikus toimub kontsert pealkirjaga „Jõulutrompetid“, mis kuulub Peterburi jõulumuusika festivali „Gratulari“ programmi. Üles astuvad Eesti Noorte Kontsertorkester ning Eesti Noorte Brass Ensemble, dirigeerivad Aavo Ots, Kaido Kivi ja Priit Sonn. Kavas on muusikat barokiajastust kuni tänapäevani – Johann Sebastian Bach, Marc-Antoine Charpentier, Jeremiah Clarke, vene varajase muusika meister Dmitri Bortnjanski, Eesti autoritest Raimond Valgre ja René Eespere ning Itaalia helilooja Ennio Morricone. Kontsert on tasuta ja kuulub suursarja „Pidulikud puhkpillihelid – Eesti Vabariik 100“.

7. I Kristjan Randalu mängib Norras festivalil Oslo Kampenjazz, esinemine Caféteatret'is. Ta kuulub Trygve Seimi kvarteti Helsinki Song koosseisu.

8.-13. I Kristiina Poska uusaastakontserdid Taanis Kopenhaageni Filharmooniaorkestriga: kuus kontserti Kalundborgi kultuuri- ja spordikeskuses. Kavas on Ellingtoni „The River“, Johann Straussi „Ilusal sinisel Doonaul“ ja „Kaiser Waltz“, Rossini Avamäng ooperile „Wilhelm Tell“ ning Gershwini „Strike up the Band“, solistiks ja konferansjeeks Michael Carøe.

9.-17. I Austraalia suurimal, Sydney' festivalil esineb folkartist Maarja Nuut – tema kolm soolokontserti toimuvad 9., 10. ja 11. I Seidler Salon'i sarjas, milles tuleb jaanuari lõpul esinema ka Vox Clamantis. 16. ja 17. I on Maarja Nuudi järgmised esinemised Luxembourg'i Filharmoonia kammersaalis. Nädal hiljem jõuab filharmoonia suurde saali oma Lääne-Euroopa turnee viimasel kontserdil Eesti Festivaliorkester Paavo Järvi juhatusel.

10. ja 13. I Kristjan Järvi dirigeerib MDR Leipzigi Sümfooniaorkestrit: kontsert islandi muusikast 10. I Leipzigis Schaubühne Lindenfelsis, kõlavad Jóhann Jóhannssoni ja Daníel Bjarnasoni teosed ning islandi popartistide 'múm múmi' ja Jónsi muusika, solistiks Oliver Coates tšellol. 13. I kavas Leipzigi Gewandhausis on Jonny Greenwoodi „Water“, Michael Gordoni „The Unchanging Sea“ klaverile ja orkestrile ning John Luther Adamsi „Become Ocean“, solistiks pianist Niklas Sivelöv.

10.-19. I Olari Elts dirigeerib Soomes ja Iirimaal. 10. ja 11. I juhatab Olari Elts Kymi Sinfonietta kontserte Kotka kontserdimajas ja Kuusankoskitalos Kouvolas. Kavas on Mozarti Klaverikontsert nr. 24 c-moll KV 491, solistiks John Lill, ja Sümfoonia nr. 40 g-moll KV 550, Valentin Silvestrovi „Sõnumitooja“ ning Dmitri Smirnovi „Mozarti-variatsioonid“ op. 47. 19. I on Elts Iiri Raadio (RTÉ) Sümfooniaorkestri ees Dublini rahvuslikus kontserdimajas, selles kavas on Rahmaninovi „Surnute saar“, Brett Deani Vioolakontsert (solistiks autor) ning Stravinski ballett „Petruška“ ja „Chant funèbre“.

10.-20. I Kai Rüütel jätkab Belgias Antwerpenis resideeriva Flaami Ooperi (Opera Vlaanderen) detsembris esietendunud uuslavastuse solistina: ta laulab Mrs. Meg Page’i rollis Verdi ooperis „Falstaff“ (lavastaja Christoph Waltz, dirigeerib Tomáš Netopil, nimiosas Craig Colclough), etendused Genti Ooperis 10., 12., 14., 16., 18. ja 20. I.

11. I Arvo Pärdi teose „Fratres“ ettekanne Singapuris, Lee FoundationTheatre'is, mängivad Christoven Tan vioolal ja Benjamin Lim klaveril. Soomes Kuopio Linnateatris mängib Kuopio Linnaorkester Pärdi „Cantust Benjamin Britteni mälestuseks“, juhatab Alberto Hold-Garrido.

11.-31. I Ain Anger laulab Wagnerit Baieri Riigiooperis Münchenis: 11. ja 13. I Fafnerina ooperis „Reini kuld“, 19. ja 22. I Hundingi osas ooperis „Valküür“ ning 31. I Fafneri osas „Siegfriedis“. Lavastanud Andreas Gregenburg, dirigeerib Kirill Petrenko.

12.-14. I Anu Tali juhatab taas oma Sarasota Orkestrit USAs. Kolm kontserti: 12. I Neel Performing Art Center'is Bradentonis ning 13. ja 14. I Van Wezel Performing Arts Hall'is Sarasotas. Kavas „Firsts“ on ettekandel Brahmsi Klaverikontsert nr. 1, solistiks Lukáš Vondráček, ja Sibeliuse Sümfoonia nr. 1.

12.-13. I Ansambel Curly Strings esineb USAs, Estonian Voices teeb samadel üritustel oma USA debüüdi. Kontserdid toimuvad 'Bandsintowni' vahendusel: 12. I Curly Strings'i esinemised New Yorkis ühenduse Association of Performing Arts Presenters (APAP) konverentsil (kaks lühikontserti), 12. ja 13. I New Yorkis Riot Artists' World Showcase'i üritustel APAPi konverentsi programmis ansambli Estonian Voices neli lühikontserti, New Yorki Skandinaavia Majas annab Estonian Voices täismõõdulise kontserdi, kuulamas ka rahvusvaheliste agentuuride esindajad; APAPi residentsis Hilton Midtown Hotel'is viibivad konverentsil ja kontsertidel kohal Eesti Kontserdi, Music Estonia, Vox Clamantise, Estonian Record Productions'i ning kultuuriministeeriumi esindajad.

13. I Berliini Emmaus-Kirches mängib Friedenhauer Kammerensemble Mariano Domingo juhatusel Arvo Pärdi „Fratrest“.

17. I Kammerkoor Voces Musicales esineb koos Venemaa Riikliku kammerorkestriga Moskvas Tšaikovski-nimelises kontserdisaalis, juhatab Andres Mustonen. Kavas on Charpentier’ „Te Deum“, Händeli „Dixit Dominus“ ning Bachi kaks koraali – „Steh ich bei meinem Gott” BWV 503 ja „Was bist du doch, o Seele, so betrübet” BWV 506, veel esitatakse Bachi Kontserti oboe d’amore’le ja orkestrile A-duur, kus soleerib Aleksei Utkin. Orkestri kodulehel on põhjalik esinejate tutvustus ning kontserdi videosalvestus.

17. I Ansambel Trad.Attack! esineb Šveitsis Bernis, „ Shimmer Gold“ esitlusturneel; samas 18.-19. I toimuvad ka nende koolikontserdid.

17.-20. I Eesti osaleb Hollandis Groningenis rahvusvahelisel esitlusfestivalil Eurosonic Noorderslag, konverents toimub kultuurikeskuses De Oosterpoort, kontserdid mitmel pool linnas. Festival on suurimaid ja olulisemaid muusikasektori kogunemisi Euroopas, kus osaleb üle 300 artisti ning enam kui 4000 delegaati. Eesti delegatsiooniga viibib Hollandis kaks esindajat Music Estonia'st ning 12 esindajat meie teistest ühendustest. Üles astub etno- ja teknomuusik 'Meisterjaan' (Jaan Tätte).

18. I Mihhail Gerts dirigeerib Saksamaal Bonni Beethoveni orkestrit Muffendorfi Beethovenhalles sarjas „Maestros von Morgen“: Britteni Sinfonietta op. 1, Domenico Cimarosa Oboekontsert c-moll (solist Katharina Dreymann), Weberni „Langsamer Satz“ ja Schuberti Sümfoonia nr. 5 B-duur D 485.

18. I Prantsusmaal Montpellier' Théâtre la Vignette'is on ettekandel Arvo Pärdi „Fratres“, mängivad Dorota Anderszewska viiulil, kes on ka dirigendirollis, ja Orchestre national Montpellier Occitanie. Kavas nimetuse all „Les Quatre Saisons“ on teosed veel Vivaldilt ja Haydnilt. Kontsert kordub 21. I Prantsusmaal Mende'is Théâtre de Mende'is, 23. I Carcassonne'is Théâtre Jean-Alary's. 25. I jätkub muusikareis samaga Montpellier's Le Corumi Salle Pasteur'is ning 27. ja 28. I viimaste kontsertidega Toulouges'i Théâtre El Mil.lenaris ja Le Crès' Agora's.

18.-24. I Paavo Järvi ja Eesti Festivaliorkestri (EFO) debüüt-turnee Lääne-Euroopa mainekates saalides Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul, orkestri kontsertmeistriks Florian Donderer Saksamaalt. Kontserdireis algab 18. I Brüsselist Kaunite Kunstide paleest (Palais des Beaux Arts). Järgnevad ülesastumised 20. I Šveitsis Zürichi Tonhalle's Maag, 21. I Saksamaal Kölni Filharmoonia suures saalis, 22. I Berliini Filharmoonia suures saalis, 23. I Viini Kontserdimajas ja 24. I Luxembourg'i Filharmoonia peasaalis. Kontserdid, nt Viini Kontserdimaja suur saal, on Eesti orkestri esinemisele varakult välja müüdud, Viini 'Radio klassik. Stephansdom' saatekavas on 8.-14. I Eesti Vabariigi 100. aastapäeva ning Eesti Festivaliorkestri esinemise puhul „Eesti nädal“. Igal kontserdil mängitakse Arvo Pärdi teost „Cantus in Memory of Benjamin Britten“ ja Šostakovitši Sümfooniat nr. 6. Alates Zürichist on solistiks viiuldaja Viktoria Mullova, kes mängib vaheldumisi kas Sibeliuse või Brahmsi Viiulikontserti, ja selle kõrval on Brüsselis, Zürichis, Berliinis ja Viinis ettekandel ka Arvo Pärdi „Fratres“ orkestri ja löökpillide versioonis. Erkki-Sven Tüüri uut sümfooniat mängitakse pärast Tallinna veel vaid Brüsselis. Eesti Festivaliorkestri reisi puhul annab Alpha Classics välja EFO esimese heliplaadi, millel kõlavad Paavo Järvi käe all Šostakovitši Sümfoonia nr. 6 ja tema Sinfonietta, mis mõlemad on salvestatud Pärnus.

19. I Belgias Hasselti Schouwburg'is on ettekandel Arvo Pärdi „Peegel peeglis“, mängivad Koenraad Sterckx klaveril ja Brüsseli Filharmooniaorkestri solistid.

20. I Bariton Lauri Vasar laulab Lyoni Ooperis Prantsusmaal, uuslavastuses Alexander von Zemlinsky ooperist „Der Kreidekreis“. Lavastuse on teinud Richard Brunel, dirigerib Lothar Koenigs, Lauri Vasar astub üles Tschang-Lingi keskses osas. Oktoobris laulis Vasar samal laval kuuel etendusel Britteni „Sõjareekviemi“ lavastuses.

21. I Šotimaal Glasgow's korraldatakse kontsertide ja ürituste sari „Celtic Connections“ (18. I – 4. II), mis tutvustab Kelti, Põhjala ja Balti muusikatraditsiooni ning nende omavahelisi sidemeid. Sellel esineb viiest akordionistist ja heliloojast koosnev ansambel Accordionesse, kus mängib ka Tuulikki Bartosik. Kontsert toimub Glasgow Kuninglikus kontserdisaalis. 26. I esineb samas sarjas Torupilli Jussi trio Eestist (Eeva Talsi, Karoliina Kreintaal ja Cätlin Mägi).

22. I Rootsis Lundi Magle kontserdimajas on ettekandel Arvo Pärdi „Mozart-Adagio“, mängib Kungsbacka Piano Trio.

22.-23. I Curly Strings esineb Saksamaal Freiburgis: 30th Internationale Kulturbörse Freiburg 2018 (21.-24. I) ametlikul showcase'il Music Hall'is ja Freiburgi Jazzhaus'is (koostöös Martin Kälberer). Eesti ansambel on nomineeritud Freiburger Leiteri auhinnale muusika kategoorias.

23. I UK-s Cambridge'i West Road Concert Hall'is on ettekandel Arvo Pärdi „Peegel peeglis“, mängivad Jacqueline Shave viiulil ja Huw Watkins klaveril. Kava korratakse Londonis Wigmore Hall'is 24. I ja Norwichi St. Andrew's Hallis 26. I.

24. I Saksamaal Leipzigi Schaubühne Lindenfels'is mängib Kristjan Järvi peadirigendikäe all tema Kesk-Saksa ringhäälingu (MDR) Leipzigi Sümfooniaorkester. Kava kannab pealkirja „Baltikum 100“: Pēteris Vasksi „Musica dolorosa“, Erkki-Sven Tüüri akordionikontsert „Prophecy“, solistiks Ksenija Sidorova, Raminta Šerkšnytė „De profundis“ ja Lepo Sumera Sümfoonia nr. 2. Kontserdi otseülekanne programmis MDR Klassik.

24. I Soomes Kotka kontserdimajas mängib Arvo Pärti Kymi Sinfonietta Andres Kaljuste juhatusel. „Tabula rasa“ ettekandel on solistideks viiuldajad Raymond Cox ja Linda Fogelsone. 25. I viiakse sama kava Kouvola Linnahalli. Kava pealkirjaks on „Meditatiivinen konsertti“.

24. I Londoni A Cappella festivali programmi avab Kings Place'i laval oma kavaga Suurbritannia debüüdil eesti ansambel Estonian Voices.

25.-27. I Eesti Rahvusmeeskoori (kunstiline juht ja dirigent Mikk Üleoja) ja Leedu Kammerorkestri (kunstiline juht Sergei Krõlov) ühised kontserdid Leedus kolme Balti vabariigi juubelite puhul, kava pealkirjaks „Baltic Freedom“. Kontserte dirigeerib Mikk Üleoja. 25. I leiab aset esimene kontsert Leedus Klaipėda kontserdimajas: kavas Erkki-Sven Tüüri "Questions ...", Justė Janulytė uudisteos „Here at the quiet limit“, kirjutatud selle kontserdiprojekti jaoks, ning Pēteris Vasksi „Musica appassionata“. Solistid on Ka Bo Chan, Valter Soosalu, Ott Indermitte. 26. I korratakse sama kava Kaunase Riikliku filharmoonia saalis ning 27. I Leedu Rahvusfilharmoonia saalis Vilniuses.

25. I-6. II Eesti Filharmoonia kammerkoori (EFK) ja Tallinna Kammerorkestri (TKO) kontserdid „Eesti Vabariik 100“ puhul Hollandis, Belgias. Inglismaal ja Iirimaal. 25. I esitatakse Hollandis Groningeni kultuurikeskuses De Oosterpoort autoriõhtu Arvo Pärdi loomingust: „Cantus Benjamin Britteni mälestuseks“, „Aadama itk“, „Fratres“ (solistiks Harry Traksmann) ja „Te Deum“, mida dirigeerib Risto Joost.

26.-28. I korraldab Brüsseli kontserdimaja Flagey Arvo Pärdi festivali „Arvo Pärt Weekend“, millel 26. I ennelõunal esineb Flagey' 1. stuudios kvartett Revue Blanche (sopran, alt, flööt, harf), kes Pärdilt mängivad „Kahte hällilaulu“ (ansambli enda seade) ja „Peeglit peeglis“. 26. I õhtul on Flagey stuudios nr. 4 festivali ametlik avakontsert, esinevad Brüsseli Filharmooniaorkester ja Flaami Raadio koor, Tõnu Kaljuste juhatusel on Pärdilt kavas „Aadama itk“ ja „Da pacem Domine“, samuti Pēteris Vasksi ja Magnus Lindbergi (Klarnetikontsert) loomingut. Sander De Keere ja Tõnu Kaljuste räägivad kontserdi eel esitatavast kavast. 27. I pärastlõunal tutvustavad oktoobrikuus Laulasmaal avatavat Arvo Pärdi rahvusvahelist keskust selle direktor Michael Pärt ja tegevjuht Anu Kivilo, vestlust juhib Flagey peadirektor Gille Ledure. Pärdi festivali EFK ja TKO kontserdil 27. I, kus dirigeerib taas Risto Joost, on kavas Belgia helilooja Jean-Paul Dessy esiettekandeline uusteos „Requiems“ ning Arvo Pärdi „Te Deum“. 28. I kõlab Pärdi festivalil Flagey 4. stuudios EFK a cappella kava „Tales from Estonia“, juhatab Kaspars Putniņš: Ülo Kriguli „Vesi ise“, Pärdilt „Magnificat“, „Zwei Beter“, „Nunc dimittis“ ja „Dopo la vittoria“, samuti Liisa Hirschi „Jooned“ (2017, maailmaesiettekanne, tellinud Flagey kontserdimaja Ulysses Network programmis, autor kaastegev elektroonikal), Veljo Tormise „Jaanilaulud“ (kõik 7 osa) ja tema „Raua needmine“, kus solistideks Toomas Tohert, Olari Viikholm ning Kaido Janke (šamaanitrumm). Kavas on filmiprogramm, vestlused jm, Brüsselis on kolme festivalipäeva ajal üleval Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus Arvo Pärdist.

30. I jätkab EFK sarja „Eesti Vabariik 100“ Londonis Barbicani keskuse Milton Court'i kontserdisaalis Kaspars Putniņši käe all, kavas Pärdi samad teosed, mis Brüsselis ning veel „Solfeggio“, „Summa“ ja „The Woman with the Alabaster Box“, Cyrillus Kreegi „Õnnis on inimene“ ja „Psalm nr. 104“, Jonathan Harvey „Plainsongs for Peace and Light“ ja „The Angels“ (ainult Londonis), Tormise „Jaanilaul“ (tsükli viimane osa) ning „Raua needmine“ samade solistidega. 31. I laulab EFK Iirimaal Dublinis Rahvuslikus kontserdisaalis, Pärdilt kavas samad teosed, mis 30. I, veel iiri helilooja Conor O'Reilly „Pie Jesu“ ja „Agnus dei“, Kreegi samad kaks teost, Galina Grigorjeva „Nox vitae“ ning Tormise mõlemad teosed vt. 30. I. Koori viimased kontserdid taas Hollandis: 5. ja 6. II lauldakse sama kava ka Amsterdamis Muziekgebouw's.

25. I USAs on ettekandel Arvo Pärdi „Passio“, kontserdipaigaks Austini Westlike Hills Presbyterian Church (TX), esitab teose 'ensemble viii' James Morrow' juhatusel, kava pealkirjaks „Arvo Pärt Passio – Ancient Echoes, Modern Mystic“. Kontserti korratakse 26. I Austini teises kirikus, St. Louis Catholic Church Chapel'is.

Sevilla Kuninglik sümfooniaorkester esitab Pärdi „Cantuse Benjamin Britteni mälestuseks“, kontsert Teatro de la Maestranza's sarjas „La alegría de la música“, juhatab Jean Luc Tingaud. Kava kordub samas 26. I.

25.-28. I Vox Clamantis viibib oma esimesel kontserdireisil Austraalias: 25. I Melbourne Recital Centre’i Elisabeth Murdoch Hall'is ning 27. ja 28. I Sydney rahvusvahelisel suurfestivalil, kontserdid 27. I City Recital Hallis ja 28. I (kaks kontserti samas paigas) Cove Apartments Mezzanine'is. Eesti ansambli kontserdid on välja müüdud ning vastuvõtt väga hea. Üks kava „Morning Star“ on üleni Arvo Pärdi loomingust: „Kleine Litanei“, „Alleluia-Tropus“, „And One of the Pharisees ...“, „Da pacem Domine“, „Morning Star“, „The Deer's Cry“, „Summa“, „Virgencita“, „I Am the True Vine“, „Most Holy Mother of God“ ja „Gebet nach dem Kanon“ suurteosest „Kanon pokajanen“. Teises kavas nime all „Beata viscera“ (sh ka Melbourne'is) kõlavad mitmes erinevas laadis gregoriaani laulud, Arvo Pärdi muusikast „Drei Hirtenkinder aus Fátima“, „The Deer’s Cry“, „Morning Star“ ja „I Am the True Vine“, samuti Gilles Binchois’ „Amours mercy“, Magister Perotinuse „Beata viscera“ ning Pärdi kõrval veel kolm Eesti heliloojat – Cyrillus Kreegi „Mu süda, ärka üles“ ja Taaveti laul nr. 121, Helena Tulve „Ole tervitatud, Maarja“ ning Tõnis Kaumanni „Ave Maria“. Enne kontserte viibib Tasmaanias Jaan-Eik Tulve üksi, juhatades gregooriuse laulu kursust Colebrooki lähistel hiljutirajatud benediktiini kloostris Notre Dame Priory. Vox Clamantise koosseisus laulavad sel kontserditurneel Anna Mazurtšak, Jaanika Kuusik, Merylin Poks, Kadri Hunt, Miina Pärn, Iris Roost, Anto Õnnis, Sander Pehk, Sakarias Jaan Leppik, Lodewijk van der Ree, Taniel Kirikal, Ott Kask ja Tõnis Kaumann.

26. I Stuttgarti Muusikakõrgkoolis Saksamaal mängivad Eduard Sondereggen viiulil ja Alexander Sondereggen klaveril Arvo Pärdi „Fratrest“.

26. ja 28. I Milanos annavad kaks kammerkontserti „Eesti Vabariik 100“ puhul Eesti muusikud. 26. I kontsert pealkirjaga „Põhjamaade hing“ toimub Milano La Scala Sõprade Ühingu majas, kus esinevad sopran Ille Saar (klaveril Pille Saar), metsosopran Külli Tomingas (klaveril Luca Schieppati) ning solistina klaveril Johan Randvere. Ille Saare kavas on Griegi ja Sibeliuse järel Ester Mägi „Kuis võiksin magada“, Mart Saare „Sa kõige armsam mulle“ ja Tuudur Vettiku „Nokturn“. Külli Tomingas laulab Chopini, Griegi ja Tšaikovski loomingut. Lauljad lõpetavad kava duetiga Tšaikovski „Padaemandast“. Johan Randvere mängib Tšaikovski pala „Souvenir de Haapsalu“ op. 2, Eduard Tubina „Ballaadi Mart Saare teemale“, Tõnu Kõrvitsa „Kolm pala“ ja Jaan Räätsa „Tokaata“. Kontsert 28. I leiab aset kultuurikeskuses Spazio Teatro 89 ja kannab pealkirja „Singing Revolution“. Õhtut alustab Johan Randvere Eduard Tubina „Ballaadiga Mart Saare teemale“, mängides veel Tšaikovski „Souvenir de Haapsalu“ op. 2, Erkki-Sven Tüüri Klaverisonaadi, Tõnu Kõrvitsa „Kolm pala“ ja Jaan Räätsa „Tokaata“. Rahvusooper Estonia solist sopran Heli Veskus laulab Tarmo Eespere klaverisaatel Wagneri „Wesendoncki laulud“, Rahmaninovi kolm romanssi, Mart Saare soololaulud „Mis see oli?“, „Ilmud kui unistus“ ja „Latvade kõne“ ning Juhan Aaviku laulu „Kojuigatsus“. Kontsert toimub festivali „In Cooperativa per amare la Musica – I concerti Fior Fiore Coop“ programmis. Mitmeid kordi on Spazio Teatro 89-s laulnud ka Milanos elav Eesti metsosopran Külli Tomingas, kes on nüüd Spazio Teatro eestlaste kontserdi korraldaja. Johan Randvere andis detsembris soolokontserte ka Leedus ja Lätis.

26. ja 31. I Soome Rahvusooperis Helsinkis on mängukavas Puccini „Madama Butterfly“, mille on lavastanud Yoshi Oïda ja mille etendustel (veebruaris veel 9 etendust) kaastegevad mitu muusikut Eestist: vahelduvates koosseisudes on dirigendiks Paul Mägi, Goro osas Roland Liiv, Komisjoneerina Andrus Mitt ja Bonzo partiid laulmas Koit Soasepp.

27. I Kammerduo Michael Foyle ja Maksim Štšura esineb UK-s Kenti Sevenoaks Music Club'is, ettekandel Mozarti Sonaat B-duur KV 378, Brahmsi Sonaat nr. 3 d-moll, Prokofjevi Sonaat nr. 2 D-duur ja Piazzolla „Le grand tango“.

27. I Londonis, St. Katharine Cree's laulab Mirabilé Vocal Ensemble Arvo Pärdi teost „Peace upon You, Jerusalem“, juhatab Anthony Rose.

27. I-7. II Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kolmas kontserdireis Ameerika Ühendriikides. See algab 27. jaanuaril Floridast. Turneel antakse kokku seitse kontserti, neist kahte dirigeerib Neeme Järvi, ülejäänud viit kontserti ERSO varasem peadirigent Arvo Volmer. ERSO kontserdipaigad: 27. I St. Augustine, Flagler College, Lewis Auditorium (Florida), 29. I West Palm Beach, Kravis Center for the Performing Arts (Florida) – see kontsert läheb Neeme Järvi juhatusel, 31. I Mason City, North Iowa Community Auditorium (Iowa), 1. II Ames, Stephens Auditorium (Iowa), 3. II Ann Arbor, Hill Auditorium (Michigan) – kontserti dirigeerib Neeme Järvi, 6. II Palm Desert, Palm Springs Friends of Philharmonic (California), 7. II Aliso Viejo, Soka Performing Arts Hall (California). ERSO kavades USA-s kõlab ka kolme Eesti helilooja muusikat: Arvo Pärdi „Fratres“, Heino Elleri „Kodumaine viis“ ja Eduard Tubina Sümfoonia nr. 5, (3. II Ann Arboris). Mendelssohni Viiulikontserti e-moll mängib ERSO kontsertmeister Triin Ruubel solistina kolmel kontserdil ning sama teost kahel viimasel kontserdil noor ameeriklane Benjamin Beilman, pianist Garrick Ohlsson on Järvi kauaaegse partnerina Brahmsi Klaverikontserdi nr. 1 d-moll solistiks kavades, mida juhatab Neeme Järvi. Dvořáki Sümfoonia nr. 7 d-moll kõlab Arvo Volmeri käe all neljal õhtul ning Sibeliuse Sümfoonia nr. 3 C-duur Neeme Järvi juhatusel Floridas ja Arvo Volmeri juhatusel Californias.

28. I Kanadas, Toronto Heliconian Hall'is mängib Acta Recorder Quartet Arvo Pärdi teost „Summa“.

28. I Ensemble Vocal Lausanne Šveitsist annab kaks sama kavaga kontserti Prantsusmaal kuulsal festivalil „La Folle Journée Nantes“, kus Daniel Reussi juhatusel kõlab Arvo Pärdi teos „Zwei slawische Psalmen“. Ettekanded toimuvad Cholet' konservatooriumi Bachi-nimelises auditooriumis ja Challans'i Jumalaema kirikus. Esitused veel sama kavaga festivali residentsis Nantes'is 3. ja 4. II.

29. I Saksamaal Osnabrückhalle's tuleb ettekandele Peeter Vähi teos „To the Mother“ oboele ja sümfooniaorkestrile. Mängib Osnabrücki Sümfooniaorkester Andreas Hotzi juhatusel, solistiks saksa oboemängija Juliana Koch. Kontserdist teeb otseülekande Põhja-Saksa Ringhääling (NDR).

29. I Kanadas Winnipegi uue muusika festivalil laulavad Westminster United Church'is Polycoro kammerkoor ja Camerata Nova, juhatavad John Wiens ja Mel Braun. Kavas on ka Arvo Pärdi „Nunc dimittis“.

30.-31. I Tanel Joamets alustab järjekordset klaveriturneed Venemaal, alustuseks Smolenski Filharmoonias ja Brjanski Filharmoonias. Kavades on ka Eesti muusikat, Eduard Tubina 5 prelüüdi ja „Ballaad Mart Saare teemal“, Lepo Sumera „Pardon, Frederyk!“, samuti Griegi „Lüürilised palad“, Skrjabini Sonaat nr. 2, Rahmaninovi Sonaat nr. 2 ja Schuberti Sonaat A-duur D959. Reis jätkub seitsme kontserdiga veebruaris.

31. I Austraalias Lõuna-Brisbane'is Stanley Place'i moodsa kunsti muuseumis on Gerhard Richteri näituse „The Life of Images“ avatseremoonial ettekandel Arvo Pärdi teos „Drei Hirtenkinder aus Fátima“, seda laulab Canticum Chamber Choir, juhatab Emily Cox. Pärdi teos (2014) on Gerhard Richterile pühendatud. Koor on oma 2016. a plaadile laulnud ka Pärdi „7 Magnificat-Antifoni“.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: