Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Filipp Kruusvall: "Vee puudutus" on ennekõike muinasjutt

Foto: Kaader filmist

Guillermo del Toro "Vee puudutus" heitleb Oscari-lahingus ei rohkem ega vähem kui kullale. Kriitik Filipp Kruusvall rääkis "OP-ile", et kuigi "Vee puudutus" on suur segu kõikvõimalikest erinevatest žanritest, on ta ennekõike ikkagi muinasjutt.

"See on ka üks esimene kriteerium, mille järgi vaataja peaks endale valima. Et kui teile meeldivad muinasjutud, te saate aru sellest muinasjutuloogikast, võib-olla kui teile on omal ajal meeldinud ka film "Avatar", et siis on [see] film teie jaoks," rääkis Kruusvall.

"Kui muinasjutt tundub liiga primitiivne, siis see ei ole teie jaoks. Aga lisaks muinasjutule põimub selle filmiga ka – nii uskumatu kui ka ei ole – külma sõja aegne spiooni-thriller, [ja] samal ajal see on armastuslugu. Võib öelda, et natuke ka muusikal, ka õudusfilm. Nii et see kõik kokku, see kõlab justkui midagi halba, aga tegelikult on see tõesti väga suur meistriteos," lisas ta.

Kui Kruusvall peaks "Vee puudutust" žanriliselt kirjeldama, siis oleks see retrofilm.

"60ndate õhustik on väga autentselt taastatud. Et tõesti see kunstnikutöö väärib imetlust. Iga kaader, iga stseen on tõesti suurt naudingut väärt. Ja see film ongi mitmetasandiline. Vesi on jah väga oluline element ja sümboliseerib puhtust või kõiki võimalusi. Ja selle vastandus on selline väga konkreetne, kuldsetes toonides teine maailm, mis justkui ütleb, mis on norm, mis on õige ja kuidas peab. Nii et vastandus toimub ka visuaalses mõttes," lisas Kruusvall.

Ka näitleja Evelin Võigemast rõhutas "Vee puudutuse" muinasjutulikkust. "Eelkõige [on see just] muinasjutt täiskasvanutele, sest et minu jaoks olid mitmedki kohad [sellised], et noh lapsed kindlasti ei peaks seda vaatama. Mingis mõttes film headusest ja kurjusest – et mis siis on õigupoolest koletis, kas meie väline kest või meie sisu?" rääkis Võigemast.

"Muinasjutule kohaselt on ka tegelased üsna selgelt head ja halvad. Ja mis on kindlasti del Toro tugevus lavastajana, [on see, et] ta loob täiesti erakordse maailma. Ja ta vaikselt niimoodi ehitab seda filmi, et sa lähed sinna maailma vaikselt sisse ja lõpuks nagu "Kaunitari ja koletise" muinasjutus kiindud koletisse," lisas Võigemast.

Võigemast märkis, et hindab ka väga de Toro tugevat ja jõulist autorikäekirja. "Kunstnik eelkõige peabki minema seda teed pidi, mis see tema tunne ja kutsumus on. Et ta niimoodi julgelt astub oma rada. Ma arvan, et sellele filmile, hoolimata sellest, et tal on väga palju nominatsioone ja ta on juba saanud kiita siit ja sealt, võiks ka igasuguseid asju ette heita," nentis Võigemast.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: