Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii ja video: Kumus avati Katja Novitskova isikunäitus

{{1519318140000 | amCalendar}}

Rahvusvaheliselt tunnustatud Eesti kunstnik Katja Novitskova avas täna oma päris esimese Eesti isikunäituse. KUMU kunstimuuseumis avaneb möödunud aasta Veneetsia Biennaali Eesti paviljonist tuttav düstoopne maailm täis elavaid masinaid ja piltskulptuure geneetiliselt muundatud eluvormidest.

Näitus saab alguse ühes maagilises hämaras ruumis täis eksootiliste loomade piltskluptuure, varjude mängu ja projektsioone seinal. Just siin avaldub kuraatori Kati Ilvese sõnul kõige paremini idee näituse pealkirjas "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud".

"Ühest küljest tähendab see seda, et me saadame sügavustesse ja kaugustesse robootilised olendid iseenda asemel, kes vaatavad Marsi pinda näiteks meie eest, kelle sünteetilised silmad näevad seda esimest korda ja toovad selle meieni juba eelnevalt vahendatud kujul, et need ei ole enam inimesed, kes leiavad uue horisondi ja näevad seda bioloogiliste silmadega," selgitas näituse kuraator Kati Ilves "Aktuaalsele kaamerale".

Novitskova loodud tulevikumaailmas edasi rännates võib sattuda ka näiteks robotite koosolekule.

"Nad vaatavad koos Powerpointi presentatsiooni ja need robotid on midagi looma ja masina vahelist. Nad ei näe välja nagu terminaator või inimene, vaid pigem on looma moodi ja see tekitab sellist efekti, mis on minu meelest veel müstilisem," rääkis Novitskova ise.

Novitskova sõnul koosneb näitus kolmest elemendist: valgus, loodus ja meie tulevik, kui me jätkame looduse kasutamist ressursina.

"See seostub nii maakeraga kui ka väikeste asjadega nagu geenid ja bakteeria. Igasugused loomad, mida inimkond kasutab enda kasuks, mul kindlat sõnumit ei ole, ma uurin neid asju ja püüan seda visualiseerida, " märkis Novitskova.

Eestist pärit Katja Novitskova kujunes kunstnikuks Saksamaal ja Hollandis õppides. Ta on avanud isikunäitused New Yorgis ja Shanghais ning jõudnud mainekatele grupinäitustele Lyonis ja Berliinis. Möödunud aastal tunnustas president Kersti Kaljulaid Novitskovat noore kultuuritegelase preemiaga.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: