Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tallinna ülikool sulgeb soome keele ja kultuuri eriala kulude kokkuhoidmiseks

Tallinna Ülikoolis on soome keelt ja kultuuri peaerialana õpetatud enam kui 25 aastat. Eelmise nädala lõpus tuli aga ootamatu teade, et eeloleval sügisel vastuvõttu soome keele erialale ei toimu. Alates tänasest on soome keel põhiainena kustutatud ka ülikooli kodulehel olevast Euroopa keelte ja kultuuride õppekavast.

Tallinna Ülikooli õppeprorektor Priit Reiska kinnitas, et ülikool on sunnitud kulude kokku hoidmiseks õppekavu vähendama ning praegune soome keele õpetus ei vasta teadusasutusele pandud ülesannetele.

"Ülikoolis kui me räägime ka soome keelest ja kultuurist, et see ei ole ainult keeleõpe, vaid see peab toetuma teadus- ja arendustegevusele ja kolme inimesega seda ei tee. Et nad on väga head tööd teinud, aga praegu on siiski otsustuse koht, kas me oluliselt panustame sinna, anname ressurssi juurde, et me saaksime selle ülikoolitasemel siiski üleval peetud, või siis me sellega enam ei jätka," rääkis Reiska "Aktuaalsele kaamerale".

Aastakümneid lektorina töötanud Maria-Magdalena Jürvetson selgitab, et alates läänemeresoome keelte professuuri kaotamisest kümmekond aastat tagasi on õppejõude pidevalt koondatud ning keeleteadlaste ja kitsama eriala spetsialistide asemel peavad kogu õppekava mahuga toime tulema kaks lektorit koos praktikandi ja tunnitasu alusel töötava õppejõuga.

"Lahtilaskmisi, koondamisi, kohtade mitte väljakuulutamisi ei tee meie ise. Meid pannakse alati fakti ette, et nii on nüüd toimunud. Nii et nüüd võiksid otsustajad ehk poliitikud ükskord mõelda, kas meil on Tallinnas soome keele õpetamist vaja või ei ole, ja kui on vaja, siis tuleks leida ressursid, et seda eriala siin päästa ja korralikult katta ressurssidega nii, et oleks võimalik seda teaduspotentsiaali siin arendada välja," sõnas Jürvetson.

"Mina olen ju Soome palgal. Suomen opetushallitus on minu tööandja. Neid tuleb informeerida, mis toimub, kui midagi muutub. Ja ma ei tea. Ma ei tea, mis toimub," nentis soome keele õppesuuna juht Tiina Söderman.

Eesti Soome keele õpetajate seltsile tuli ülikooli otsus ootamatult, kuna vajadus soome keele õpetajate järele kasvab pidevalt, järelkasv on aga visa tekkima.

"Meil ei tule soome keele õpetajaid peale. Töökoormus kasvab aastast aastasse, aga õpetajaid, noori inimesi ei tule ja õpetajaskond on vananev koguaeg. Et see on meie suur mure, kui ülikool teeb sellise otsuse, siis me tõstame pead ja tunneme, et mis meist saab siis, kui meil see jätkusuutlikkust hakatakse pidurdama," märkis Eesti Soome Keele Õpetajate Seltsi esimees Karola Velberg.

Eelmisel sügisel astus soome keelt peaerialana õppima 13 üliõpilast, kellest suurem osa on omandamas teist või kolmandat kõrgharidust.

"Õppejõud on fantastilised ja juba see, et nad seda asja siin kolmekesti veavad teeb juba murelikuks, et kuidas nad vastu peavad ja kõik see.. et päris kurb," nentis soome keele ja kultuuri esmakursuslane Imbi Kulp.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: