Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Noored puhkpillisümfoonikud mängivad Estonias René Eespere autorikava

René Eespere
René Eespere Autor/allikas: Erakogu

„Kontsertmuusika puhkpillidele“ – niisuguse nime all pakuvad Aavo Otsa Muusikastuudio juures tegutsevad puhkpilliorkester, -ansambel ja solistid kuulajaile oma uue kava, mis haruldusena koosneb ainult René Eespere loomingust. See huvitav kontsert toimub pühapäeval 4. märtsil algusega kell 16 Estonia kontserdisaalis.

„Eesti puhkpillinoorus esitab René Eespere isikupärase helikeele ja põnevate pealkirjadega teoseid meeleldi. Huvi on tõeliselt vastastikune, ja meie 4. märtsi kontsert on kogu meie tegevuse üks tähtsündmusi“, ütleb Aavo Ots.

Esinema tulevad Eesti Noorte Kontsertorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia puhkpilliansambel, dirigendid Aavo Ots ja Jaan Ots, solistidest esinevad flötist Kerstin Laanemets ja trompetist Neeme Ots. Kaastegev on Duo Telluur koosseisus Heli Ernits (inglissarv) ja Kirill Ogorodnikov (kitarr).

Kuigi Aavo Otsa käe all tegutsevad noored puhkpillimängijad on nende maestro tellitud uusteoseid teisteltki Eesti heliloojatelt saanud ja ettekandele toonud, on René Eesperel nende hulgas eriline koht. Koostöö heliloojaga on olnud pikaajaline ja järjekindel, Eespere muusika on huvitav nii mängijatele kui dirigentidele, on žanri ja stiili seisukohalt omapärane, sest lähendab puhkpilliloomingut tuntavalt klassikalisele ja sümfoonilisele muusikale.

Seekordseski kavas kõlavad Eespere niisugused palad, nagu "Dies festus", "Beneventum", "Tubilustria", "Respectus", sh on „Dies festus“ („Pidupäevad“) Eesti Noorte Kontsertorkestri ettekandes piduliku kava avalugu. „Cantus IV“, kus soleerib Neeme Ots, kõlab esiettekandes, uues seades on esiettekandel ka „Respectus“, mõlemad lood koos EMTA puhkpilliansambliga. Kirill Ogorodnikovile on Eespere kirjutanud selleks kontserdiks uue pala „Twelve in Seven“. Duo Telluur mängib palad „Elasto ovaa“ (Aavo Otsale) ja „Ludus tactus“. Eesti Noorte Kontsertorkester mängib lõpulood „Tubilustria“ ja „Persona grata“. Ansambli ja orkestri esinemisi dirigeerivad Aavo Ots ise ning tema noorim muusikust poeg, ka pianistina tuntud Jaan Ots.

Aavo Otsa ettevõtmised on alati suurejooneliselt ja kaugele nägevalt plaanitud. Näiteks kuulub 4. märtsi pärastlõunane kontsert sarja „Pidulikud puhkpillihelid – EV 100“. See on Aavo Otsa Muusikastuudio korraldatud kolme aastat hõlmanud haridus- ja kontserdiprojekti üks lõpp-punkte, milles on olulisel kohal olnud Eesti heliloojate looming puhkpillidele.

Selle kontserdisarja avalöögiks rahvusvahelisel areenil oli 2016. aasta juulis Prahas Rudolfinumi Dvořaki-nimelises saalis WASBE konverentsil antud kontsert, kus Eesti Noorte Kontsertorkester esitas Eesti muusika kava. Järgnesid esinemised Amsterdamis aprillis 2017 suurel Eesti muusika kontserdil „Helivöö“ ja 6. jaanuaril 2018 ajaloolises Peterburi Jaani kirikus.

René Eespere (sünd. 1953) lõpetas Tallinna Muusikakeskkoolis klaveriklassi ja 1977 Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Anatoli Garšneki kompositsiooniklassi.

Täiendas end Moskva konservatooriumi assistentuur-stažuuris Aram Hatšaturjani ja Aleksei Nikolajevi juures. 1979. aastast on ta Eesti Muusikaakadeemia kompositsiooni- ja muusikateoreetiliste ainete õppejõud (a-st 2002 professor). Eespere ulatuslikust loomingust on tähelepanu köitnud vokaalsümfoonilised suurvormid, instrumentaalkontserdid ja peenekoeline kammermuusika. Ta sai laiemalt tuntuks Tartu Vanemuises Ülo Vilimaa lavastatud allegooriliste lühiballettidega "Inimene ja öö" (1976), "Fuuriad" (1977) ja "Kodalased" (1978). 1980-ndatest on pärit rida eetilis-eksistentsiaalse sõnumiga vokaalsümfoonilisi teoseid, nagu „Passiones“, „Müsteerium“, „Mediteerium“, „Vaikuse sümfoonia“. 2006. aastal esietendus RO Estonias tema ooper "Gurmaanid". Eespere on kirjutanud ka mitmeid ladinakeelseid kooriteoseid: „Kaks jubilatsiooni“ („Ave Mater“ ja „Ave Pater“), „Glorificatio“, „Invocatio“, „Festina lente“, „De amore aeterno“, „Ritus“, „Verba amatoris“, „Mater rosae“, „Origo originum“, „Voces musicales“ jmt.

Tema teoste tellijate, esmaesitajate ning suuremate propageerijate hulgas on nii Jüüti kui Sonnelundi kammerkoorid Taanist, LRC Chamber Singers Riiast, Tallinna Muusikakeskkooli kammerkoor, Busenbachi Meestelaulu Ühing Saksamaalt, Uppsala ülikooli meeskoor Rootsist, Atlanta Choraliensi ja Portlandi ülikooli segakoorid USA-st, Tokyo ülikooli kammerkoor, Eesti Filharmoonia kammerkoor, Eesti Rahvusmeeskoor, RO Estonia koor ja orkester, Tallinna Kammerorkester, Pärnu Linnaorkester jne. „Glorificatio“ ja „Invocatio“ on saanud preemiad kompositsioonikonkurssidel Itaalias. Ka tema kammerteosed on viimase viieteistkümne aasta jooksul valminud eesti ja välismaa interpreetide või kammeransamblite tellimusena. Valdav osa Eespere loomingust on kirjastatud. Ilmunud on kaksteist autoriplaati, neist viis Saksamaal. Tema teosed on kõlanud pea kõigis Euroopa maades, samuti USA-s, Kanadas, Venemaal, Jaapanis, Hiinas, Lõuna-Aafrika Vabariigis, Austraalias, Uus-Meremaal, Argentinas, Uruguais, Fääri saartel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: