Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tartu kõrgema kunstikooli näitus toob külastajateni restaureeritud esemete lood

Tartu kõrgema kunstikooli näitus "Peame tegutsema. Aeg lendab!" juhib tähelepanu sellele, et tähtis ei ole konserveeritud ja restaureeritud objektide lõplik väljanägemine, vaid see, milliseid lugusid nad endas kannavad.

Kolm tikutoosi, kaks paari kääre ja tinasõdur on vaid väike valik kõigest sellest, mis Tagametsa jahilossist pärit tugitoole restaureerima hakates toolide seest leiti. "1950ndate alguse toolid. Pärast sellist aktiivset kasutust nõukaajal on nad kuuris seisnud ja näha on, et nad on seal vett saanud, päevi näinud ja nad olid täitsa unustuste hõlma vajunud. Siin on tegelikult hea näide, kuidas üks ese, mis esmapilgul tundub täiesti kasutuskõlbmatuna, leiab uue elu ja uue kasutusringi," lausus kunstikooli restaureerimise suuna lektor Kristjan Bachman "Aktuaalsele kaamerale".

Sarnaste lugudega esemeid on vastavatud näitusel veelgi. "Te näete siin ka erinevaid toole, ühel nendest on ette tõmmatud lõng, mis näitab, et me ei tohiks sellele peale istuda. Ühelt poolt me vaatame küll, et tool on tool, mis siin ikka, nad on korda tehtud, aga üks tool on selline, kus omanik soovib teda võimalikult algsel kujul säilitada ja ütles, et ta võib-olla ainult pühapäeviti istub sinna peale," kirjeldas kunstikooli konserveerimise/restaureerimise suuna juht Kurmo Konsa.

Tohutult aega ja täpsust nõudva töö juures on just esemete lood need, mis konserveerimise ja restaureerimise paeluvaks muudavad. "Eks see jääb suures osas meie tänapäevase konservaatori, restauraatori mõtlemise ja fantaasia tasemele. Aga erinevalt kirjanikust tugineb ta alati mingile kindlale objektile, me ei saa siin seda objekti väga palju muuta. See, mida me teha võime, on meil suuresti ette ära määratud," tõdes Konsa.

Tartu Kõrgema Kunstikooli näitust saab Tartus Nooruse galeriis vaadata märtsi lõpuni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: