Sada Eesti mõtet. Anton Hansen Tammsaare totruste uskumisest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: wikipedia

Vikerraadio on valinud välja sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Kirjalikult avaldab mõtted ERR kultuuriportaal.

Anton Hansen Tammsaare:

“Ilmas polegi seda totrust, mida inimene poleks uskunud.”

Peeter Helme: "Selle lause leiab Tammsaare „Tõe ja õiguse” teisest osast ning pärineb see Timuski suust. Kes on Timusk? Mauruse kooli õpetaja ja igavene üliõpilane. Aga teate – ega see polegi väga tähtis. Ja üldse mitte seetõttu, nagu oleksin klassiku suhtes üleolev, vaid vastupidi – paljud Tammsaare kaalukad ütlused pärinevad ühe või teise tema tegelase suust. Kuid samas on nad kõik ometi ka Tammsaare enda mõtted.

Tammsaare ongi sedasorti kirjanik, kelle puhul pole mõtet otsida ta tekstidest kindlat autori positsiooni esindavat tegelast. Ka pole ta autor, kes kommenteeriks ja selgitaks kõiketeadva häälega oma tegelaste arusaamu ning annaks mõista, kellel neist on õigus ja kellel mitte.

Ei – Tammsaare autorihääl ja -positsioon on korraga kõigis oma tegelastes ning eikelleski. Kui Tammsaare polemiseerib, siis iseendaga, iseenda kahtluste ja kõhkluste, erinevate seisukohtade ja valikuvõimalustega.

Seda isegi „Tõe ja õiguse” teises osas, mille peategelase Indreku käekäik on väga sarnane autori enda õpinguteega Tartus. Ja kuigi vana pujääni, härra Maurust on ikka seostatud Hugo Treffneriga, ei saa kuidagi väita, nagu poleks Indreku õpetaja ja mingis mõttes vastasmängija ka ise Tammsaare. Tema vanem, targem – aga võib-olla ka riuklikum – versioon?

Sama kehtib ka Timuski kohta, kelle mõttetera totrustesse uskumisest on, võiks öelda, ürg-tammsaarelik – siin ühinevad suur tarkus suure lihtsusega. Võimalik, et raamatut lugedes ei torkagi see lause teiste vahelt kohe silma, kuid kindlasti on see just sedasorti mõte, mis aegamisi lugejas settib, teda mõjutab ning loodetavasti ka vaktsineerib selle maailma totruste vastu."

Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Mõtteid loevad Helgi Erilaid ja Kaja Kärner. Mõtteid saab Vikerraadio kodulehelt ja mobiilirakendusest ka järelkuulata.

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: