Arvustus. Rassakas lööb kuhu vaja ({{commentsTotal}})

Foto: Raul Saaremets / ERR

Uus plaat

James Wolfgang Rassakas

"Lõuna-Rakvere Underground Vol. 1" (Lejal Genes)

8/10

Kaheksa aastat pausi ja James Wolfgang Rassakas on välja andnud oma kolmanda albumi. Kui eelmisel plaadil "Viive sünnipäev" oli tekstiline osa tihkem, siis albumiga "Lõuna-Rakvere Underground Vol. 1" kõneleb artist varasemaga võrreldes veidi vähem, kuid ütleb see-eest rohkem. Seejuures on instrumentaalne pool nauditavalt mitmekülgne ja võrdväärselt tugev albumi tekstilise osaga.

Uuel plaadil vaatleb Rassakas elu nagu albumi esimeses loos "Äkki Ahti Võib-olla James" välja toodud nähtus: "kui ossid parklas kuuvalgel loevad alasti üksteisele luulet". Sõnumi taga peituv jõud on tõesti midagi, mis lihtsalt tuleb ja lööb kuhu vaja. Nagu "poeetiline oss". Roppused ei kõla Rassaka suust ebameeldivalt. Tundub, nagu täiskuu oleks taevas ning valgustaks kuulajat.

Albumit tasub kuulata mitu korda järjest, sest Rassaka sõnaline pilk on tuntavalt irooniline ning mõte teravam ja sügavam, kui algul võib tunduda. Teemadena käsitleb räppar tänapäeva nähtusi, millega suudab samastuda pea igaüks. Teine asi on muidugi, kas ironiseerija või ironiseeritava rollis. Näiteks on lugu "Looduse Kroonjuveel" pühendatud eneseimetlejaile ning internetiajastu kritiseerimismaaniale. Näilise kauni kesta taga peituv reaalsus on toodud halastamatult tõeliselt välja:

Kroonjuveel, tuunitud keha taas peegli ees. Täiuslik elu, üks selfi veel. Et jääks märk maha sest kõigile. Millise ainulaadse isendiga tegu. Kroonjuveel, mis me küll sinuta teeksime. Täidad me kõikide ootused, kui kassile Facebooki konto teed. Lõpuks ometi, kaua pidin ootama.

Tunnistan siinkohal, et olen samuti (sõprade sunnil!) teinud oma kassile kunagi Instagrami konto. Kivi seega ka minu kapsaaeda.

Kui albumil "Viive sünnipäev!" tundus artist räppivat rohkem lokaalsetel teemadel, siis uuel plaadil säilib küll kohaspetsiifika, kuid teemad liiguvad ka Rakverest välja ja laienevad igas mõttes. Näiteks "Raisku Läinud Sõõrikus" arutleb autor suremisest islamiäärmuslase käe läbi sõõrikukohvikus Amsterdamis:

Hüsteeria vaibudes saabunud pingelise vaikuse katkestab mu sõnavõtt sellest, et meil Rakveres on näiteks ühe Grossi poe juures... Aga samal hetkel pöörab üks neist oma automaadi minu poole ja avab valangu. Mu käes olnud karamelli ja nutella sõõrik, millest jõudsin ainult ühe ampsu võtta, kukub tooli alla maha ning söömata ta jääbki. Nagu ka lõpetamata mu lause, millest iseenesest on kahju. Eriti sellest sõõrikust. Seda ei taha ju enam keegi.

JWR on läbi tragikoomilise prisma sidunud mitu teemat. Ühelt poolt kõlab loost läbi väikelinna elu võrdlus Lääne suurlinnaga. "Meil Rakveres on näiteks ühe Grossi poe juures" on kui peegeldus, kuidas Eesti väikelinna elu võib tunduda "tühine" suuremas plaanis, kuigi ta seda pole. Tühjust peegeldab ka paralleeli tõmbamine elu ja sõõriku vahel. Kahju on rohkem magusa saia raisku minekust kui lõpetamata lausest. Tekib küsimus, mis on ühe elu hind eri vaatenurkadest.

Rassakas oskab probleeme käsitleda tõsiselt, kohati isegi ropult, aga lihtsalt. Depressiivsusest kõneleb ta halva ilma näitel ning loos "53 X Põhiline" on vaatluse all ideaalide ja soovide järgi elamine ning ka tõdemus, et "teatakse" rohkem kui tehakse:

Põhiline, et kõik tuleks kätte lihtsalt. Põhiline, et süvenema ei peaks. Põhiline, et isegi kui tahaks, enam ei oska, tähelepanu välja ei vea. Põhiline, et tuunitud oleks fassaad. Põhiline, et välja paistaks melu. Põhiline seda kõigiga jagada, sotsiaalmeedia perfektne elu. Põhiline on olla nii omapärane ja cool, et peale ei tule isegi uni. Põhiline on panna pseudodiipi ja juua hommikuni /.../ Põhiline on õigel ajal lõpetada. Türa mida ma ka tean.

Tõden, et tänu õnnestunud instrumentaalosale igatsesin albumit kuulama hakates puhta muusika järele. Korra komistasin kogemata ka sõnadeta versioonile Spotifys. Sain kinnituse, et "Lõuna-Rakvere Underground Vol. 1" sobib ülesehituselt ka elektroonilise tantsumuusika valda.

Album on kuulajasõbralik Rassaka oskuse tõttu sobitada biite, bassi ja sämpleid, minnes mõnigi kord sügavuti tumedatele elektroonilistele radadele rändama. Kõlab ka tinisevaid ja kummituslikke, vilkaid, aga ka venivaid sündihelisid.

"Lõuna-Rakvere Underground Vol. 1" on terviklik plaat, kus muusika ning tekstipool paigas. Korduva kuulamise järel imbuvad sõnad aina rohkem kuulajasse ning moodutavad muusikaga nauditava sümbioosi. Plaadi pealkiri vihjab samas, et tulemas on ka järg. Võib seega ainult huviga ootama jääda, kas neljas album on vaid elektrooniline. Alust selleks igatahes oleks. 

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: