EKA suvekoolis kaardistati inimeste liikumist linnas

Töötoa osalised tööhoos
Töötoa osalised tööhoos Autor/allikas: Johan Pajupuu

Rahvusvaheline arhitektuuri suvekool "Numbers and Cognition" ("Numbrid ja tunnetus") kaardistab ja visualiseerib inimeste liikumist Tallinna tänavatel. Töötoas osalejate sekkumisi tänavatel ja andmete kogumise ja tõlgendamise tulemusi saab näha homme, 24. augustil kell 17 EKA Arhitektuuriosakonnas, aadressil Pikk tn 20.

5-päevane töötuba "Numbrid ja tunnetus" mõtestab seda millal, miks ja kus inimesed liiguvad ja kui kaua nad peatuseid teevad. Need on olulised küsimused, sest ruumi kvaliteet sõltub just inimeste kohalolust. Osalejad leiavad suhteid füüsilise maailma ja inimtegevuse vahel läbi andmete kogumise, visualiseerimise ja tõlgendamise. "Sõna tunnetus kursuse pealkirjas viitab kogemustele, mida tulevikus saab linnaruumi parandamiseks ja ümberkujundamiseks ära kasutada", selgitab juhendaja ja arhitekt Mikk Meelak.  

Linna probleemkohtade kaardistamise juures on kõige olulisemaks õigete meetodite valik. Osalejad kasutatavad juhendajate Raul Kalvo ja Mikk Meelaki loodud andmekogumise rakendusi ja tänava iseloomustamiseks piisab nende sõnul kümneminutilisest ajaraamist. Kursust viivad läbi arhitekt Mikk Meelak ja arhitekt ning programmeerija Raul Kalvo, kes omavahelise koostööna on varasemalt valmistanud Eesti Rahva Muuseumi digitaalsed eksponaadid. Raul Kalvo koostas Tallinna Kommunaalametile "Tallinna rattastrateegia 2018-2027" suurendamaks ratturite osakaalu linnaliikluses. 

Arhitekt ja programmeerija Raul Kalvo kommenteeris, et "arhitektid puutuvad oma töös tihti kokku andmeliste näitajatega. Küsime, kas ruumi tunnetamisega samaaegselt on võimalik selles tunnetuses kahelda ja seda võrrelda tegelike numbriliste näitajatega." Praktilise tegevuse läbi hakatakse paremini mõistma arvutusi, simulatsioone ja fakte, mida arhitektid, linnaplaneerijad, geograafid ja teised tehnilised erialad oma igapäevatöös kasutavad. Suvekooli lõpus avalikustatakse kõik kogutud andmed, mis võimaldavad kolmandatel isikutel neid oma projektides kasutada, näiteks selleks, et planeerida paremini voolavat ja turvalisemat liiklust. 

23 osalejat tulid Eestisse Uus-Meremaalt, Valgevenest, Soomest, Singapurist, Ukrainast, Indiast, Itaaliast, Leedust, Venemaalt, Türgist ja Saksamaalt. Koolidest on esindatud Aalto Ülikool, Melbourne'i Kuninglik Tehnoloogiainstituut, Bresti riiklik Tehnikaülikool, Oulu Ülikool, Tampere Tehnikaülikool, Bari Polütehnikum, Vilniuse Gediminase nimeline tehnikaülikool, Moskva Arhitektuuriinstituut, MARCH Moskva Arhitektuurikool, Peterburi riiklik Arhitektuuri- ja Inseneeriaülikool, Hesseni riiklik Kunsti- ja Disainiülikool, Potsdami Ülikool ja Aalborgi Ülikool. Tehnilist tuge pakub kursusele andmete visualiseerimise stuudio Platvorm. 

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: