EKA tudengid püstitasid Soomaale soohotelli

Reedel, 11. augusti õhtul jõudis kulminatsioonini Eesti Kunstiakadeemia (EKA) sisearhitektuuri osakonna ja arhitektuuribüroo b210 korraldatud suvekool FLOODED ("üleujutatud"), kui pidulikult avati tudengite disainitud ja valmis ehitatud uus metsaobjekt – luha kohal kõrguv soohotell. 

Suvekooli ühe rajaja ja juhendaja, arhitektuuribüroo b210 arhitekti Mari Hundi sõnul oli Muinasküla nime kandval lõkkeplatsil siiani puudu vihma ja tuule eest varju minemise võimalus.

"Nii asusime koos tudengitega lahendama ülesannet, kuidas peita ööbimispaik jõekaldale nii, et see liigselt silma ei torka, ent on samas piisavalt suur, et mahutada üle kümne inimese. Kui siiani oleme Soomaal suvekoolide käigus ehitanud ujuvat arhitektuuri, siis tänavune objekt on tõstetud kõrgetele jalgadele ning ankurdatud jõekaldasse – vesi võib tõusta, ent isegi väga kõrge veetaseme puhul jäävad vähemalt ülemistel korrustel ööbijate asemed kuivaks," kirjeldas Hunt.

Soomaa tingimustega kohanduvalt on objektil eraldi sissepääs ka kõrgema veetaseme tarbeks – Tõramaa jõe poolselt küljelt saab soohotelli siseneda otse paadist.

Suvekool FLOODED ("üleujutatud") toimus sel aastal Soomaal kolmandat korda. Osalema valitud tudengeid oli lisaks Eestile veel 13 riigist. EKA tudengeid oli grupis vaid kaks, ülejäänud olid pärit maailma tippu kuuluvatest arhitektuuri ja disainikoolidest. Tänavu võtsid suvekoolist lisaks eestlastele osa disaini- ja arhitektuuritudengid Kanadast, Iirimaalt, Hollandist, Taiwanist, Uus-Meremaalt, Rootsist, USAst, Soomest, Ühendkuningriigist, Tšehhist, Taanist ja Jaapanist.

Koolidest olid tudengite näol esindatud Harvardi ülikool (USA), RMIT (Austraalia), Aarhusi arhitektuurikool (Taani), Aalto ülikool (Soome), Delfti tehnikaülikool (Holland), Viini tehnikaülikool (Austria), Eindhoveni disainiakadeemia (Holland), Oslo arhitektuuri ja disainikool (Norra) ja lisaks veel Hosei ülikool (Jaapan) ja Tšehhi tehnikaülikool.

Soomaa iseäralikku loodus- ning elukeskkonda uurivas suveülikoolis analüüsitakse, millist ruumi inimene ebatavalises looduskeskkonnas ellujäämiseks vajab. Suvekoolis kuuldu ja õpitu tulemusena ehitavad tudengid valmis piirkonna iseärasustest inspireeritud väikeobjekti, pidades silmas, et rajatav objekt võtaks arvesse Soomaa viienda aastaaja muutuvat maastikku, teede- ja vetekaarti. Eestile omaselt ehitatakse objekt puidust: puidu kui materjali tundma õppimine on olnud suvekooli korraldava EKA sisearhitektuuri osakonna üks põhilisi lähtepunkte. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: