Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKA uus maja avati ringkäigu, aktuse, näituse ja peoga

{{1535347560000 | amCalendar}}

27. augustil avati Tallinnas Põhja puiestee ja Kotzebue tänava ristmikul Eesti Kunstiakadeemia uus õppehoone, kus hakkavad õppima kõikide erialade tudengid. Avamispäeval sai tutvuda maja arhitektuuri, autorite, rikkaliku raamatukogu ja galeriiga. Avati näitus ja esitleti värsket raamatut, teiste seas esinesid Kukerpillid ja Zahir.

"Sadade või suisa tuhandete EKAlaste unistus saab viimaks teoks  – kolime kõik kokku oma uude majja," rõõmustas Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm. "EKA uus kodu Kalamaja serval, hingematvate vaadetega Tallinna vanalinnale, lahele, pulbitsevale Loomelinnakule ja jaamaturule on kohe-kohe valmis. See väärib pidulikke kõnesid, juubeldamist, rõõmurõkkeid ja suurt soolaleivapidu."

27. augustil toimunud maja avamispäevale oodatakse kõiki akadeemia tudengeid, õppejõude, vilistlasi ja sõpru. Päeva vältel sai tutvuda maja arhitektuuri ja autoritega, uute töökodade, stuudiote ja õpperuumidega ning avastada Eesti kõige rikkalikumat ja ainulaadsemat arhitektuuri, disaini- ja kunstialast raamatukogu ning uut galeriid. Seal hakkavad juba septembrist toimuma akadeemia tudengite, kutsutud kunstnike näitused ja aulas kõikidele huvilistele avatud loengute sarjad.

Avamispäeva pidulikul aktusel kõnelesid president Kersti Kaljulaid, ministrid Mailis Reps ja Indrek Saar, Tallinna linnapea ja EKA kuratooriumi liige Taavi Aas, KUU arhitektide esindajana Eik Hermann ja EKA vilistlasest emeriitprofessor Leonhard Lapin.  Aktuse kunstilise osa lavastas Renate Keerd. Õhtul esitleti värsket raamatut "Kunstiakadeemia uus maja" ja avati Rauaniidi hoone ajaloo näitus "EKA uus kodu. Sukavabriku pärand". Avatud on ka poeke, kust saab soetada uue maja tulekuks värskendatud ilmega EKA meeneid.

Õhtul andsid hoogu neljal laval toimuval peol EKA vilistlaste, tudengite ja sõprade bändid ning DJ-d. Teiste seas astusid üles juba enam kui neli aastakümmet tagasi toonase Kunstiinstituudi pidudel oma loometeed alustanud legendaarsed Kukerpillid, 1990ndate aastatel kunstiakadeemia vanas lasketiirus Heven tegutsenud müraroki bänd Zahir, samuti Erkki Tero ja Janek Murd, meta-kunstnik Kiwa juhitav improprojekt Marko Mägi Trio, kunsträppar San Hani jt.

EKA uue maja unistust hakati realiseerima enam kui kümme aastat tagasi esialgu oma ajaloolisel krundil Tartu maanteel, kuid mitmete ette tulnud takistuste tõttu muudeti plaane. Nii avaneb uus hoone hoopis Kalamaja ja Vanalinna piiril uuele elule tärganud Põhja-Tallinna, kus EKA kogukond on end juba pikemat aega hästi sisse seadnud mitmesuguste disaini-, kunsti- ja arhitektuuribüroode ning loometegevusega.

EKA uue maja avamise kava 27. augustil

12.00 Pressiesitlus ja -ekskursioon (etteteatamisega: [email protected])

16.00 Ekskursioonid kõigile huvilistele (eelregistreerumisega)

17.00 Avaaktus

Kõnelevad Eesti Vabariigi President Kersti Kaljulaid, EKA rektor Mart Kalm, uue maja arhitektide esindaja Eik Hermann, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, kultuuriminister Indrek Saar, Tallinna linnapea ja kuratooriumi esindaja Taavi Aas ning vilistlane ja emeriitprofessor Leonhard Lapin.

19.00 Vastuvõtt

          19.15 Vaba mikrofon tervitussõnadele

          20.00 Raamatu "Kunstiakadeemia uus maja" esitlus ja Jarmo Kauge koostatud maja ajaloo näituse "EKA uus kodu. Sukavabriku pärand" avamine

21.00 Soolaleivapidu. Tuju loovad EKAs võrsunud bändid, DJ-d ja sõbrad Kukerpillidest Zahirini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: