Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Interpreetide Liit avab juubelihooaja Klassikatähtede kontserdiga

"Klassikatäht 2018" tiitli pälvis Tanel-Eiko Novikov. Esikohale pretendeerisid veel 24-aastane Ingely Laiv (oboe) ja 25-aastane Johannes Põlda (viiul). Autor/allikas: ERR

Täna õhtul avab professionaalseid eesti muusikuid ühendav Eesti Interpreetide Liit Mustpeade majas oma 20. tegevushooaja. Kontserdiga annavad täna kell 19 Mustpeade maja saalis hooajale avalöögi noored interpreedid oboemängija Ingely Laiv ning pianist Jakob Teppo.

Ingely Laiv pälvis esinemisvõimaluse hooajas Interpreetide Liidu tunnustusena telesaates "Klassikatähed 2018" särava esinemise eest. "Oli suur üllatus pälvida Eesti Interpreetide Liidu kontsert eripreemiana ning veelgi suurem on au, et kontsert avab kogu hooaja," sõnas Ingely. Tunniajasel kontserdil kõlab esmakordselt Eesti helilooja Maria Kõrvitsa uudisteos "Widening circles", seda kõrvuti Eino Tambergi ja vene heliloojate Igor Stravinski ning Marina Dranšikova teostega.

Juubelihooajal on publikul võimalik kontserte kuulata Tallinnas Mustpeade majas, Niguliste kirikus, Maarjamäe lossi suvesaalis, Estonia kontserdisaalis aga ka väiksemates Eestimaa paikades. Nii jõuavad kontserdid Tartusse, Jõhvi, Pärnusse, Jõgevale, Saaremaale, Põlvasse ja mitmele poole mujale Eestisse. Uuel hooajal jõuab lavalaudadele 71 interpreeti 21 erinevalt erialalt ning kõlab muusika barokist kaasajani. Teiste seas astuvad hooajas ülesse Marten Altrov, Risto Joost, Mati Turi, Johan Randvere, Peep Lassmann, Sigrid Kuulmann, vennad Järvid, varajase muusika ansambel Cantores Vagantes aga ka noored, kas sel hooajal annavad EIL kontserdisarjas oma debüütesinemise – Johannes Põlda, Auli Lonks ja Mikk Langeproon.

Interpreetide Liidu juubelihooaeg kulmineerub 2019. aasta veebruaris festivaliga "Virmalised", kus lavale jõuab Eesti interpretatsioonikunsti paremik. "Olen kindel, et Eesti Interpreetide Liidu juubelihooajast kujuneb mitmekesine, huvitav ja Eesti kultuurielu rikastav oluline panus meie interpreetidelt," märkis Eesti Interpreetide Liidu juhatuse esimees Ivari Ilja kontserdikülastajaid ka kammermuusika kontsertidele.

1998. aastal asutatud Eesti Interpreetide Liidu ajalugu ja juured ulatuvad ligi sajandi tagusesse aega. 1924–1940 tegutses Eestis kutselisi muusikuid ühendanud Eesti Akadeemiline Helikunstnike Selts, mille üheks tegevusharuks oli  kammermuusika kontsertide korraldamine. "Interpreedid kuulusid loomuliku osana praeguse Eesti Heliloojate Liidu eelkäija, Akadeemilise Helikunstnike Seltsi liikmeskonda, kuid ajaloo keerdkäikudes see organisatsiooniline side katkes," sõnas Ilja. "Sel aastal tähistame 20 aastat Eesti interpreetide taasorganiseerumisest ja meie oma loomeliidu loomisest." Ilja sõnul on Eesti Interpreetide Liidu areng ja kasvav roll meie interpretatsioonikunsti propageerimisel olnud igati tänuväärne. "Eesti Interpreetide Liidu liikmeskonda kuulub täna ligi 350 interpreeti ning liidust on kujunenud oluline kontserdikorraldaja ja koostööpartner nii riigi institutsioonidele kui ka erasektorile."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: