Eesti teatri- ja muusikamuuseum on viinud kõik instrumendid ühe katuse alla

Esimest korda Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi ajaloos on kõik muusikainstrumendid ühe katuse all. 28. septembril avab Suur-Sõjamäel asuv hoidla uksed ka külastajatele.

Esitletakse orelimeister Hardo Kriisa käe all restaureeritud ajaloolist pilli ning esmaettekandele tuleb Liis Viira oreliteos. "Ma käisin siin salaja selle oreliga tutvumas ja me saime väga headeks sõpradeks, kui ma teda mängisin," sõnas helilooja.

Organist Ene Salumäe tõi välja, et kui tänapäeval on orelid elektroonimootoriga, siis vanasti oli teisiti. "Ma saan oma jalaliigutusega mõjutada lõõtsa käitumist ja tuule andmsit, see on vahva."

Teatri- ja muusikamuuseumi kogudes on kuskil 800 instrumenti, millest ainult 200 on välja pandud ja enamus on siis siin Suur-Sõjamäe hoidlas. Muuseumi peavarahoidja Ann Aaresild sõnas, et korda on tehtud neist väga vähesed. "Enamus tulevad meile rahuldavas seisukorras," ütles ta ja tõi välja Karl Eduart Sofa tahvelklaveri, mis on pärit 1800. aastate teisest poolest ning oli väga halvas olukorras. "Ta oligi palksu tolmukihi all, sealt olid üle käinud rotid ja igasugused teised putukad, keeled on sees katki, aga kuna ta on meile teadaolevalt Eestis ainus, siis me tahame seda kindlasti teha lähiaastatel selliseks korda, et me saaks seda eksponeerida."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: