Selgusid Betti Alveri kirjandusauhinna nominendid

Hanneleele Kaldmaa
Hanneleele Kaldmaa Autor/allikas: Facebook

Parimale ilukirjanduslikule debüüdile antava Betti Alveri kirjanduspreemia žürii kuulutas esmaspäeval välja 2018. aasta auhinnanominendid. Žürii koosseisu kuulusid tänavu eelmise aasta laureaat Madli Lippur, Lehte Hainsalu, Ly Seppel, Tiina Sulg ja Joosep Susi. Tänavu oli vaetavaid debüütteoseid 70 ringis.

Arutelude järel kuulutati nominentideks:

Hanneleele Kaldmaa, luulekogu "Oliver" (Elusamus)

Triin Paja, luulekogu "Nõges" (Kultuurileht)

Kristel Algvere, luulekogu "Merehurmarohi" (Kultuurileht)

Raul Oreškin, jutukogu "Kui ma vananen…" (;paranoia)

Vootele Ruusmaa, luulekogu "Tavaline Don Quijote" (Kultuurileht)

Žürii tõi esile debütantide avarat ealist diapasooni – üsna kõrgele jõudis lõppvalikus ka 85-aastase professori Rein Taagepera luuledebüüt "Sinule mõtlen ma harva ja aina". Samas suhtuti kriitiliselt kirjastuse Paljasjalg projekti "Eesti 100 luuleraamatut", mis žürii hinnangul oma madala kvaliteedi ja toimetamata tekstidega pigem devalveerib luulet.

Žürii kõneisiku Joosep Susi sõnul joonistus tänavuste esikteoste piires välja selge erinevus luule ja proosa vahel.

"Proosa on ühiskondlike tendentside, probleemkohtade osas oluliselt reaktsioonilisem ja hoiakulisem: mitmetes tekstides üritati visandada näiteks eri tulevikustsenaariume ja selle kaudu anda kas irooniline või kriitiline hinnang olevikule. Luules seevastu on märgata, et autorite seas kerkib esile olemuslikult täiesti erinevaid püüdlusi ja arusaamu, missugune võiks kvaliteetne poeetiline tekst ülepea välja näha. Sisemist mitmekesisust ühendab luules aga teatav naasmistaotlus traditsioonilisema lüürilise luulekeele juurde ja seda nii kujunditiheduse, staatilise pildilisuse kui ka vormikatsetuste toel."

Betti Alveri kirjandusauhinda annab igal aastal välja Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond. Poetessi testamendi kohaselt pälvib selle parim hingedepäevade vahelise perioodi jooksul ilmunud debüütteos luule- või proosavallas. Preemiasumma on tänavu 2000 eurot ja pärineb Eesti Kultuurkapitalilt. Laureaadi väljakuulutamine ja auhinna üleandmine toimub Betti Alveri sünniaastapäeval, 23. novembril kell 18 Tartu Kirjanduse Majas (Vanemuise 19).

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: