Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andrei Liimetsa filmisoovitused: Lisbeth Salanderist Tõnu Kõrvitsani

Foto: outnow.ch

Sel nädalal jagas "Terevisioonis" filmisoovitusi Andrei Liimets, kes tõi välja ühe kodumaise dokumentaalfilmi ja kaks suurt žanrifilmi.

"Operatsioon "Ovelord"" ("Overlord")
Režissöör: Julius Avery

Liimets selgitas, et "Operatsioon "Overlord"" kuulub filmižanri man on a mission ehk mehed missioonil, mida on põhiliselt au sees hoidnud sõjafilmid ja vesternid. "Nende filmide süžee on üsna lihtne, hulk tegelasi läheb sooritama mingit keerulist ülesanne, selles filmis on nendeks meesteks liitlassõdurid, kes lähevad teise maailmasõja lõpupäevil hävitama natsi-Saksamaa raadiosaatjat, et dessandile teed teha," sõnas ta ja mainis, et sealt leidsid sõdurid eest aga jälgid inimkatsed. "Siis läheb film üle õudusfilmiks ja splatter'iks."

"Tegemist ei ole kindlasti kvaliteetfilmiga, vaid pigem B-kategooria meelelahusega," sõnas ta ja nentis, et sellele vaatamata on tegemist meelelahutusliku ja tempoka looga. "Mina omalt poolt seda just soojalt soovitada ei saa, aga need, kes tunnevad, et selline B-kategooria meelelahutus on nende tass teed, ei pea pettuma."

Filmis on Liimetsa sõnul olemas ka lugu, mis ei ole tema arvates siiski kuigi originaalne. "Kes on rohkem selliseid B-kategooria filme vaadanud, siis tegelikult natside ja zombie'de filme on juba üsna mitmeid tehtud."

"Tõnu Kõrvits. Lageda laulud"
Režissöör: Marianne Kõrver

"See on film, kus vastupidi vägivalda ei ole," ütles filmikriitik ja tõi välja, et tema läks filmi vaatama peaaegu midagi klassikalisest muusikast ja Tõnu Kõrvitsast teadmata. "Üks põhjuseid, miks ma seda väga julgen soovitada, on see, et film aitab suhestuda ja aru saada klassikalisest muusikast ka neil, kellel ei ole mingeid eelteadmisi."

"Marianne Kõrver on teinud ka varem ühe portreefilmi helilooja Erkki-Sven Tüürist, tal on endal muusikaline haridus ja see paistab siit hästi läbi, ta tunneb teemat väga hästi," mainis Liimets ja lisas, et kindlasti ei ole tegemist akadeemilise filmiga. "Ta on väga sümpaatne just selle rütmi tõttu, kus ta vaheldab pikki katkeid muusikast erinevate inimeste kommentaaridega, kes on lihtsalt Tõnu Kõrvitsa tuttavad väga erinevalt elualadelt."

Andrei Liimets sõnas, et filmis mängib muusika väga suurt rolli. "Film kestab veidi alla tunni ja mulle tundub, et umbes kolmandik on sellised pikad katked muusikast koos looduskaadritega," lisas ta ja tõdes, et Eestis on olnud väga hea dokumentalistika-aasta. "Meil on väga häid portreedokke olnud ja kuigi täispikad mängufilmid saavad rohkem tähelepanu, siis ma soovitaks hoida silm peal ka neil dokumentaalidel, mis meile kinodesse jõuavad."

"Tüdruk ämblikuvõrgus" ("The Girl in the Spider's Web")
Režissöör: Fede Alvarez

"Sellest võrdlusest päriselt kindlasti mööda ei saa, et selle seeria peategelast Lisbeth Salanderit mängib nüüdseks juba kolmas näitleja, algselt me mäletame kindlasti Rootsi originaalversiooni ja Noomi Rapache'i," sõnas Andrei Liimets ja kinnitas, et praegune osatäitja Claire Foy, keda vaatajad tunnevad sarjast "The Crown" ja Steven Söderberghi filmist "Unsane", on selle rollis väga tugev.

Filmile "Tüdruk ämblikuvõrgus" on Liimetsa sõnul ette heidetud seda, et võrreldes varasemate ekraniseeringutega on antud juhul kõvasti nurki maha lihvitud. "Praegune Lisbeth Salander on pigem Jason Bourne'i ja James Bondi tüüpi superkangelane, kes oma mobiiltelefoniga uksi avab ja autosid seiskab," lisas ta ja kinnitas, et žanrifilmi kontekstis töötab film siiski väga hästi.

"Minul ausalt oli väga põnev ja ei oodanud üldse, et see lugu nii hästi koos püsiks," tõdes ta ja mainis, et kuigi filmis ei ole sama tugevat sotsiaalset kommentaari kui eelmistes linalugudes, siis žanrifilmina on tegemist siiski tugevalt üle keskmise teosega.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Terevisioon"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: