Tallinna Ülikool jätkab 2019. aasta sügisest soome keele õpetamist

Foto: Siim Lõvi /ERR

2019. aasta sügisest jätkab Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut soome keele õpetamist. Bakalaureuse tasemel õpetatakse soome keelt ja kultuuri üleülikoolilise kõrvalerialana ning aastast 2020 pakutakse magistriõppes soome keele ja kultuuri kursuseid õpetajatele ja tõlkidele.

Soome keele ja kultuuri õpe peaerialana peatati möödunud sügisel peamiselt sisseastujate vähese huvi tõttu. 2019. aastal käivituva programmiga loodetakse soome keele õpetajate pealekasvu suurendada. Eelkõige võiks soome keele huvi tärgata eesti filoloogide seas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Need, kes soovivad teha tegusid teadusmaailmas, soome keele ja kultuuri vallas, nendel on mõistlik õppida soome keelt ja kultuuri süvitsi mõnes soome ülikoolis. Meie siin ja ka partnerid leiavad, et kõige olulisem on see, et meie noored saaksid õppida soome keelt ja et siis selleks õpetajaid ette valmistada ja siis see, mis puudutab tõlkimise poolt," selgitas Tallinna Ülikooli õppeprorektor Priit Reiska.

Praegu on Tallinna Ülikool hädas soome keele õppejõudude leidmisega. "Eks me enda seast hakkame otsima. Soome keele kohale otsitakse õpetajat, mitte lektorit, mis annab paljudele soome keele õpetajatele võimaluse kandideerida, aga probleeme on mitmeid. Esiteks palk Tallinna Ülikoolis on ikkagi väiksem kui üldhariduskoolis .Üldhariduskoolis õpetaja saab tunduvalt rohkem kui ülikoolis õpetaja, nii et sellega tuleks kõigepealt tegeleda, et saada häid spetsialiste ülikooli," lausus Eesti soome keele õpetajate seltsi juhatuse esinaise Karola Velberg.

Eestis õpetatakse soome keelt 48 üldhariduskoolis, valdavalt gümnaasiumi tasemel C-keelena. B-keelena vaid kaheksas koolis. Karola Velbergi sõnul sõltub soome keele õpe eelkõige koolijuhtide suhtumisest. "Praegu oleme sellises situatsioonis, et paljudes koolides, kus on soome keel B-keelena lõpetatud just selle pärast, et lapsevanemad on vastu või kool ise ei ole huvitatud sellest, aga samas jälle igasugused uuemad uuringud on näidanud, et soome keele kasv ja vajadus kasvab aastast aastasse," ütles ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: