ERM tähistab 110. sünnipäeva rahvapeoga "Tantsides läbi 110 aasta"

Uus sümboolika
Uus sümboolika Autor/allikas: ERM

Kolm aastat tagasi uude ja päris oma majja kolinud Eesti Rahva Muuseum rajati 1909. aastal kodanikualgatusena. Muuseum tähistab väärikat 110. sünnipäeva tänavu 14. aprillil suure rahvapeoga "Tantsides läbi 110 aasta".

"Uus, 2016. aastal avatud hoone on saanud rahvusmuuseumi lahutamatuks sümboliks, kuid ERM-i ajalugu ulatub enam kui sajanditagusesse aega. Jakob Hurda ja ülejäänud Eesti vaimueliidi initsiatiivil 19. sajandi lõpul alanud kultuuripärandi ja ainelise vanavara kogumisele ning selle säilitamisele rajatud muuseum on 110 aastaga ja uues majas jõuliselt jõudnud tänapäeva," ütles ERM-i direktor Alar Karis.

Ta lisas, et muuseumi tulevikuvaade järgnevateks kümnenditeks astub asutamisaegsete eesmärkidega üsnagi sama sammu. "Eesti vaimse ja materiaalse kultuuriloo talletamine ning esitlemine uudsete vahendite ja teadustöö sümbioosis," lisas Karis.

ERM-i tänane tase ja populaarsus tugineb enam kui sajandipikkusele kogumistegevusele, suhtlusele Eesti rahvaga, teadustööle ning ühistööle mitmete partneritega.

ERM on olnud ja jääb küllap tulevikuski Eesti üheks põhiliseks etnoloogiakeskuseks nii uurimistöö kui ka õpetamise alal. Tartu Ülikooli etnoloogia eriala on alati suurel määral toetunud muuseumi varadele ja inimestele.

Nii ERM-i rikkalike kogude eksponeerimist võimaldav uus hoone koos maastikuarhitektuurse lahendusega kui ka püsi- ja vahetuvad näitused on pälvinud palju siseriiklikku ja rahvusvahelist tähelepanu. Mullu tunnustati ERM-i kui ühe uuenduslikumat muuseumit Euroopa muuseumiauhindade eripreemia, Kenneth Hudsoni auhinnaga.

Uue maja avamisest alates on ERM-i külastanud üle 550 000 inimese. 2018. aastal külastas muuseumit 195 000 inimest, kellest 22 protsenti moodustasid enam kui 90 riigi esindajad, mis näitab rahvusvaheliste külastajate kasvavat huvi nii ERMi ja Tartu kui ka eesti ja soome-ugri rahvaste vastu.

ERM-i uus hoone on soojalt vastu võetud nii ürituskorraldajate, kollektiivide kui ka kultuurisündmuste külastajate poolt. Näiteks mullu toimus ERM-is kokku 600 üritust.

ERM jätkab aktiivselt nii teadus- kui ka kogumistööd ja näituste kureerimist, suheldes pidevalt Eesti kogukondadega ning püüeldes eri tegevustega veelgi suurema nähtavuse poole nii Eesti sise- kui ka välisturismis.

Juubeli puhul võtab ERM kasutusele 110. tegutsemisaastat tähistava logo ja visuaali, mis seob üheks tervikuks nii muuseumi uuenenud identiteedi kui ka pika ja dünaamilise ajaloo. Aastapäeva visuaali kujundikeel sisaldab kõige arhetüüpsemaid elemente – jooni, riste ja rombe –, mis on juba ürgajast sõnumiloomes kasutusel

 Uus sümboolika Autor: ERM

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: