Kuraator näitusest "Laval ja lõuendil": teater on kollektiivne kunst, kus kujundus on ainult osa tervikust

Foto: Eesti Kunstimuuseum

Adamson Ericu muuseumi uus näitus "Laval ja lõuendil" heidab pilgu sajanditagusele Eesti teatrikunstile. Kuraator Kerttu Männiste sõnul olid toonased teatrikunstnikud väga kaasaegsed.

Näitus kõrvutab 20. sajandi esimese poole kunstnike Roman Nymani, Ado Vabbe, Henrik Olvi ja Adamson-Ericu vabaloomingut nende teatrilavadele loodud kujundustega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Näituse kuraator Kerttu Männiste selgitas, et toona oldi hästi kursis Saksa ja Vene uute teatrinähtuste ja uute kunstisuundadega Lääne-Euroopas. "Teatrikunst ja kujundus kasutas tõesti neid modernistlikke suundi väga hästi ära," tõdes ta ja lisas, et on peaaegu üllatav, kui jõuliselt ekspressionism või konstruktivism jõudsid lavakujundusse. "Teater on teatavasti kollektiivne kunst ning kujundus on ainult üks osa sellest tervikust."

"Võib öelda, et toonased kunstnikud rakendasid väga julgelt uusi tahke oma käekirjas ja uusi modersnistlikke võtteid lavakujunduses," rõhutas Männiste.

Näituse eksponaadid pärinevad Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse kogudest ning erakollektsioonidest. "Laval ja lõuendil" jääb avatuks kuni 4. augustini.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: