Uuendatud Noblessner võõrustab väärikaid muusikasündmusi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tõnu Kaljuste ja Priit Võigemast objektil.
Tõnu Kaljuste ja Priit Võigemast objektil. Autor/allikas: Martin Dremljuga

Täna, 29. mail tutvustas Noblessneri sadamalinnak lähiaastate plaane ja Noblessneri valukoja 2019. aasta kultuurisündmusi, mille seas on ERSO ja dirigent Paavo Järvi kontsert "Alpisümfoonia" ning Nargenfestivali Pärdi Päevad.

Äsja renoveeritud Noblessneri valukoda sobib oma avarusega muusikaliste suurvormide esitamiseks. Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja dirigent Paavo Järvi annavad 16. augustil Noblessneri valukojas kontserdi  "Alpisümfoonia". Richard Straussi erakordselt arvukale orkestrikoosseisule kirjutatud teos on muusikaloo üks hiiglastest, mis viib kuulajad jalutuskäigule Alpidesse. Just Straussi "Alpisümfoonia" salvestati aastal 1981 maailma esimesele CD-le. Kontserdil kõlavad veel Jean Sibeliuse sümfooniline poeem "Tapiola" ja Lepo Sumera viimaste teoste hulka kuuluv võimas tšellokontsert ERSO tšellorühma kontsertmeister Theodor Sinki esituses. 

Nargenfestival avavad Noblessneri valukojas septembri algul traditsioonilised Pärdi Päevad seekordse teemaga "Heliloojad dirigeerivad Pärti". Festivali kunstilise juhi Tõnu Kaljuste sõnul on Pärdi Päevade keskmes on Arvo Pärdi teosed heliloojatest kolleegide interpretatsioonis kõrvuti nende enda loominguga.

Festivali avab kontsertlavastus "Surmatants", Kaljuste ideel põhinev suurvorm, kus kohtuvad Pärdi "Stabat Mater" ja Thomas Adèsi "Surmatants". Viimase motiiv pärineb Bernt Notke keskaegselt maalilt, mille üks variant leidub Tallinna Niguliste kirikus. Kahe ülimalt tunnustatud kaasaegse helilooja teosed seob dirigendina Thomas Adès ise ning lavastuslikult Priit Võigemast meeskonnaga, kuhu kuuluvad veel Kristjan Suits, Emer Värk, Ingmar Jõela ja Paavo Piik. Vaid neli korda mängitav vaatemäng leiab aset 31. augustist 4. septembrini.

Sel aastal 60. sünnipäeva tähistav Šoti helilooja James MacMillan on oma põlvkonna silmapaistvamaid esindajaid, kelle loomingu keskpunktis olev vaimulik temaatika on juureks ka Arvo Pärdi loomingule. Pärdi päevadel dirigendina üles astuv MacMillan paneb Noblessneri valukojas kõrvuti kõlama kahe looja eriilmelised ja eri aegadel loodud teosed. Neid ühendab vanast testamendist pärit piiblistseen – Saara ja Aabrahami lugu, mille kaudu praegusel rahutul ajal ehk võiks otsida lepitust meie kõigi ühisest minevikust.

Tallinnas kuuleb kahe omanäolise loojanatuuri loomingu kokkupuudet: James MacMillanit juhatamas oma 2010. aasta kammerooperi "Clemency" kontsertettekannet ja interpreteerimas kolleegi Arvo Pärdi üle 30 aasta varem valminud kammerteost "Saara oli 90-aastane". Kontsert toimub Noblessneri valukojas 2. septembril. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: