Galerii: Vanemuise teatri noorte suvekool tõi lavale "Udumäe kuninga" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1566731400000 | amCalendar}}

Teatri Vanemuine Kollase Kassi suvekool tähistas oma kümnendat sünnipäeva lavastusega "Udumäe kuningas," mis oli sümboolne kummardus 6. septembril ametlikult 150. hooaega alustava Vanemuise ees. Oli ju "Udumäe kuningas" Vanemuise algusaegadel üks publiku lemmiknäidendeid.

Nagu Vanemuise seltsi korraldatud esimene ülemaaline laulupidu rajas aluse suurtele üldlaulupidudele, nii ei jäänud ka tulihingelise teatrimehe August Wiera (1853-1919) lavale seatud algupärased rahvatükid laulude ja tantsudega kogukondlike tulemusteta. Vanemuise teatri kujunemisel kolme žanri teatriks on tema teened hindamatud. "Udumäe kuningas" esietendus esimest korda 125 aastat tagasi.

Kollase Kassi suvekoolis tõid Peeter Jakobsoni "Udumäe kuninga" lavale 28 suvekooli pääsenud noort, keda juhendasid Vanemuise näitlejad Karl Laumets ja Veiko Porkanen. Lavastajad kaasasid etendust muusikaliselt täiendama ansambli Etnosfäär.

Kollase Kassi suvekoolis lavastuse ettevalmistamine tähendas noortele kümmet tihedat tööpäeva, kus lisaks proovides käimisele saadi ülevaade sellest, kuidas
teatrielu seestpoolt välja näeb, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen alati arvanud, et kogu see suvekool ongi rohkem protsessi usku asi, et siin see lõppresultaat on väga oluline, aga tegelikult on veel olulisem see, kuidas me sinna jõuame ja kogu see kokkusulamine selle trupiga, mis meil on," nentis näitleja Laurits Muru.

"Võikski mõned lavastusprotsessid ollagi lühemad kui kaks-kolm kuud. Ta organiseerib ja sunnib sind intensiivsemalt töötama. Loomulikult on see kohutavalt intensiivne ja kohutavalt väsitav, aga võib-olla selles avaldub mingisugune loominguline potents teistsugusel viisil, kus sul ei ole lihtsalt aega mõtlemisprotsessi nii palju sisse lasta ja teed intuitsiooni pealt. See on jällegi väga äge kogemus," rääkis lavastaja Laumets.

Vanemuise Kollase Kassi suvekooli idee autor ja eestvedaja Mall Türk tõdes, et teismelistele on sellist teatritegemise kaudu enda leidmise aega vaja.

"See protsess annab neile iseendast selgema arusaama. Neid võetakse väga tõsiselt. Kõik lavastajad võtavad neid võrdsetena, väga siiralt ja avatult. Ja nad saavad olla omasugustega koos. Ma arvan, et nad saava inimestena puudutatud," leidis Türk.

 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: