Villem Raami stipendiumi pälvis Merike Kurisoo

Merike Kurisoo (vasakul) räägib luterluse mõjust kirikukunstile
Merike Kurisoo (vasakul) räägib luterluse mõjust kirikukunstile Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

30. mail tähistab Eesti kultuuriavalikkus kunstiajaloo suurkuju Villem Raami 110. sünniaastapäeva. Alates 2000. aastast on iga viie aasta tagant mai lõpus selgunud järjekordne Villem Raami stipendiumi saaja, kelleks tänavu on filosoofiadoktor Merike Kurisoo.

Ligi kakskümmend aastat Niguliste muuseumis töötanud Merike Kurisoo väärib nii teadlase kui kuraatorina tunnustust ning on tähtis, et ta jätkab mõtteliselt enne teda stipendiumi pälvinud Kaur Alttoa, Kersti Markuse, Anu Männi ja Villu Kadaka akadeemilist teed, põhjendas Villem Raami nimelise allfondi halduskogu.

Nii Kurisoo 2006. aastal Tartu Ülikoolis kaitstud magistritöö "Brüsseli Püha Anna altariretaabel. Algsest pildiprogrammist püha Anna kultuse ja Madalmaade kunstiproduktsiooni taustal", kui 2019. aastal Tallinna Ülikoolis kaitstud doktoritöö "Vahepealsed asjad ja vahepealsed ajad. Kirikuruumi pildikultuuri muutumisest katoliiklikust luterlikuks varauusaegse Eesti aladel", on teinud Merike Kurisoost ühe kõige tõsiseltvõetavama keskaegse kunsti- ja arhitektuuriajaloo uurija Eestis.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Villem Raami allfondi halduskogu on alates 2000. aastast välja keskaega uurinud kunstiajaloolase, kes on kirjutiste ja tegevusega avardanud keskaja uurimise piire Eestis ning toonud sellesse valdkonda nii mõttevärskust kui uusi, vaimukaid avastusi.

Lisaannetuse stipendiumi väljamaksmiseks tegi Eesti keskaegse kunsti- ja arhitektuuriajaloo uurija Villem Raami noorem tütar Kaia Haamer, kes märkis: "Villem Raami kirjutas Siberist oma vanemale tütrele: "Ära otsi kergemat teed, ära sule silmi valusa tõe ees, vaid saa neist üle oma sisemiste väärtustega, sisemise suurusega. Seda sisemist tarkusepuud tuleb kasvatada kirgliku väsimatusega…""

"Minu austatud ja kalli kolleegi Merike Kurisoo "sisemise tarkusepuu" vilju oleme aastaid imetlenud ja nautinud. Villem Raam ja Merike Kurisoo on mitmel korral sattunud sarnastesse keskaegsetesse põnevuspaikadesse, mõlemaid on hasartse vaimustusega lummanud keskaegne ruum ja sinna paigutatud "monumendid" nii kivist kui puust," lisas Haamer.

Merike Kurisoo kuraatoritalenti saab nautida praegugi – sügiseni on Nigulistes avatud näitus "Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna".

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: