Pühalepa muusikafestivalil kõlab Erkki-Sven Tüüri kooriteose maailmaesiettekanne

Erkki-Sven Tüür ja Endrik Üksvärav. Helilooja uut kooriteost tutvustamas.
Erkki-Sven Tüür ja Endrik Üksvärav. Helilooja uut kooriteost tutvustamas. Autor/allikas: Kristel Üksvärav

Lisaks Veljo Tormise ja Arvo Pärdi tähtpäevade tähistamisele tuleb Erkki-Sven Tüüri sünnilinnas Kärdlas toimuval IX Pühalepa muusikafestivalil maailma esiettekandele viimase värske kooriteos "Canticum Canticorum Caritatis".

Teos valmis tänavu mais ja on pühendatud Pühalepa muusikafestivali kunstilisele juhile, dirigent Endrik Üksväravale ja kammerkoorile Collegium Musicale, kelle esituses see ka kõlab. Teos põhineb Pauluse esimesel kirjal korintlastele ja selle 13. peatükil, mida tuntakse ka "Armastuse ülemlauluna". 

"Erkki-Sven Tüür on maailmas tuntud orkestrimuusika loojana ning peamiselt on tema teosed kõlanud esiettekandes väljaspool Eestit. Antud juhul on seega tegemist ühe väge erilise hetkega – teos kõlab maailma esiettekandena Eestis ja helilooja sünnilinnas, " ütles Üksvärav.

"Erkki-Sven Tüür tunneb Collegium Musicalet 2011. aastast ja teadis seetõttu väga täpselt, kuidas koor kõlab ja kellele ta kirjutab. Ühtlasi on ta teoses jälginud, et lauljal oleks võimalikult kerge laulda. See ei tähenda, et teos oleks lihtne, aga see on kirjutatud orkestraalse mõtteviisiga võrreldes lihtsamalt," lisas ta.

Laupäeval, 8. augustil kell 18 Kärdla kirikus toimuval kontserdil kõlab lisaks maailma esiettekandele Veljo Tormise "Raua needmine" (1972/1991), Erkki-Sven Tüüri orkestriteos "The Path and the Traces" (2005), mis on pühendatud Arvo Pärdile, ja Arvo Pärt "Aadama itk" (2010). Esimest korda astub sellel kontserdil publiku ette Hiiumaa kammerorkester. 

"Hiiumaal ei ole varem oma orkestrit olnud. See on olnud minu unistus seda olukorda muuta ja nüüd on see hetk käes. Orkestrisse kuuluvad nii Hiiumaaga seotud mängijad kui Hiiumaa sõbrad. Kontsertmeister on Robert Traksmann," sõnas Üksvärav.

IX Pühalepa muusikafestival toimub 7.–9. augustil Hiiumaal ja on pühendatud Veljo Tormise 90. sünniaastapäevale ning Arvo Pärdi 85. sünnipäevale. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: