Muusikapreemiad on jagatud

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Eesti Muusikanõukogu tunnustasid rahvusvahelisel muusikapäeval muusikamaastiku parimaid. Koos anti preemiad välja kolmeteistkümnendat korda.

Helikunsti sihtkapitali esimees Marje Lohuaru sõnul esitati kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali preemiatele sel aastal üle seitsmekümne nominendi.

"Loomulikult väärivad tunnustust kõik esitatud kandidaadid," märkis Lohuaru. "2020. aasta muusikapreemiate laureaatide tegevus on olnud avar – märgatav nii maailma juhtivates kontserdikeskustes kui Eesti väiksemates külades."

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital tunnustas aastapreemiatega hooajal 2019/20 enim silma paistnud muusikategelasi ja -kollektiive. Tava algas 1995. aastal. Tänavu anti välja kümme aastapreemiat (ühe preemia suurus 5000 eurot) ning üks tänupreemia.

Helikunsti sihtkapitali aastapreemiad 2020

Irina Zahharenkova – kõrgetasemeline rahvusvaheline kontserttegevus ning särav ja isikupärane J. S. Bachi teoste interpretatsioon

TRIO '95 – maineka rahvusvahelise Ilmari Hännikäineni nimelise kammermuusika konkursi I koha ja laialdase kontserttegevuse eest

Jüri Reinvere – väljapaistev loominguaasta: ooper "Minona" ning arvukad orkestri- ja kammerteoste ettekanded

Valeri Petrov – ansambli Orthodox Singers ja Mustvee Vaimuliku Muusika Festivali eestvedamise eest 

Ansambel Puuluup – eksootiliste tuulte toomine ja omanäoline eesti folkmuusika rikastamine

Mihkel Poll – silmapaistev ja kõrgetasemeline loominguline tegevus solisti ja kammermuusikuna

Erki Pärnoja – väljapaistev žanriülene loometegevus ja suurepärane üle-eestiline kontserdisari

Jaan Ross – Theodor W. Adorno muusikafilosoofilise teose "Uue muusika filosoofia" mõttetäpse teadusliku tõlke eest

Roland Siiroja –  kindel ja asendamatu tugi muusikakollektiivide kontserttegevuses

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Olari Elts – klassikaalbum "Heino Eller. Sümfoonilised poeemid"

Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali tänupreemia (anti üle postuumselt) – Jüri Alperten – pikaajalise ja silmapaistva panuse eest Eesti muusikaellu.

 

Eesti Muusikanõukogu annab alates 2002. aastast välja muusikapreemiaid tunnustamaks Eesti muusikuid või muusikainstitutsioone, kelle tegevus on kaasa aidanud muusikavaldkonna arengule. Preemiatega tunnustatakse kogu senise tegevuse eest. Muusikapreemiate väljaandmist toetavad Eesti Autorite Ühing, Maarja ja Indrek Neivelt ning Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital. 

Eesti Muusikanõukogu preemiate laureaadid 2020

Eesti Muusikanõukogu president Ivari Ilja ütles, et kõik selle aasta Eesti Muusikanõukogu preemia laureaadid on jätnud märkimisväärse jälje Eesti muusikakultuuri.

"Eesti Muusikanõukogu tänab oma toetajaid, tänu kellele saame nende preemiate kaudu väärtustada meie väljapaistvaid muusikavaldkonna isiksusi, avaldada neile tänu ja lugupidamist just 1. oktoobril, Rahvusvahelise Muusikanõukogu poolt ellu kutsutud ja nüüdseks juba kauniks traditsiooniks saanud rahvusvahelisel muusikapäeval," sõnas Ilja.

 

Heliloomingupreemia Urmas Sisask – omanäolise, kõiksusest inspireeritud loomingu eest.

Interpretatsioonipreemia Peep Lassmann – kaaluka panuse eest eesti pianismi arengusse.

Kultuurkapitali preemia muusikaelu jaoks olulise ja väljapaistva tegevuse eest Kadri Leivategija – missioonitundelise ja eesmärgipärase tegevuse eest muusikaelu ja -hariduse edendamisel.

 

*Žüriisse kuulusid EMN-i juhatus ja annetajate esindajad, kes valisid laureaadid välja Eesti Muusikanõukogu liikmete poolt üles seatud kandidaatide hulgast.

Muusikapreemiad anti pidulikult üle Estonia Kontserdisaalis Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri kontsertsarja "Heliorg" avakontserdil, mille kunstiline juht ja dirigent on Olari Elts.

Ülekannet kontserdist ja pidulikust tseremooniast vahendasid ERSO TV ja ETV saade "Rahvusvahelise muusikapäeva gala 2020". Muusikanõukogu preemiameene autor on Kristiina Oppi, meene kavandid tegid Aleksandra Pavlenkova ja Andra Jõgis, Eesti Kultuurkapitali preemiameene "Jonnakas" autorid on Risto Tali ja Rait Siska.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: