EKA galeriis avatakse Sten Eltermaa näitus paradoksaalsest klaasist

EKA Galeriis avatakse Sten Eltermaa näitus paradoksaalsest klaasist.
EKA Galeriis avatakse Sten Eltermaa näitus paradoksaalsest klaasist. Autor/allikas: näituse Facebooki üritus

28. septembrist 9. oktoobrini on Fotokuu raames avatud Sten Eltermaa isikunäitus "Glass Struggle / Klaasvastupanu". Näitusega kaasneb virtuaalne satelliitnäitus "O.H.T.: Orbiidilt Hälbinud Tehiskaaslane" koostöös Maria Leega.

Sten Eltermaa on klaasi ja arhitektuuri ja linnaruumiga tegelenud 2014. aastast ning eksponeerinud seostuvaid töid mh psühhogeograafial põhinevatel isikunäitustel "Brüsseli prelüüd" (2017) ja "Läbipaistvuse register" (2020). Jätkuvalt kaardistab Eltermaa vabaduse/turvalisuse teemat praegustes ühiskonna- ja igapäevaelu korraldavates tulvades.

"Näituse "Glass Struggle" ettevalmistamise käigus olen laias laastus lähenenud kahest rakursist," selgitas kunstnik. "Kõigepealt klaas kui materjal – nüüdseks oma näilisele haprusele on klaasist saanud väga turvaline konstruktsioonielement. Ühtaegu on klaasil ka põnev tähendusväli: läbipaistvus ja peegeldused, informatsiooni kogumine ja sellele ligipääsmatus, näiteks," tõdes ta ja lisas, et delikaatsete andmetega kauplemise võib ümber nimetada ka inimkaubanduse uue hübriidvormina. "Praegu ei kaubelda enam ainult inimkehadega, vaid nüüd ka meie tunnetusaparaadi sisuga."

Näitusekujunduse teeb Arvi Anderson (arhitektid b210).

Näitusega paralleelselt avatakse veebinäitus alapealkirjaga "O.H.T.: Orbiidilt Hälbinud Tehiskaaslane", mis seob kokku Sten Eltermaa fotod, luuletaja Maria Lee tekstifragmendid ning graafilise disaineri Maria Muuki veebiarenduse. "Mina tajun seda veebiruumi mõnes mõttes külmadesse geomeetrilistesse inimest välistavatesse struktuuridesse ära eksinud inimlikkusepüüdlusena. See on metafoor emotsionaalsest, enesehävituslikust tehisintellektist, tehiskaaslasest; kujutlus meist endist kui rikkiminevatest masinatest," ütles Maria Lee.

Veebinäitus jääb avatuks üheks aastaks.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: