Hardi Volmer elustab enda uue filmiga "Maetud Euroopas" kalmistukultuuri

Hardi Volmeril esilinastub 8. detsembril lühidokumentaalfilm "Maetud Euroopas", mis räägib kalmistukultuurist Euroopas. Dokumentaalfilmi loomiseks kulus Volmeril kuus aastat.

Hardi Volmeri sõnul räägib dokumentaalfilm kalmistuarhitektuurist Euroopas. Täpsemalt vaatab film hauatähiseid läbi 5000 aasta ning juhib tähelepanu sellele, kuidas ja millega on Euroopa inimesed lahkunuid tähistanud. "See on üks ääretult huvitav maailm," ütles Volmer.

Filmi valmimiseks kulus Hardi Volmeril kuus aastat. "Ei ole ühtegi filmi ma elades nii kaua teinud," ütles ta. Idee tekkis filmitegijatel Saaremaal Kudjape kalmistut külastades. "Seal tekkis see idee äkki, et pagan, kui vinged on hauatähised."

Dokumentaalfilmi "Maetud Euroopas" teeb eriliseks selle hüpervõtte tehnika. See tähendab, et film ei võeta üles filmides, vaid pildistades. "Iga kaader tähistab ühte objekti," kirjeldas Hardi Volmer. Selleks, et fotodest saaks tekkida animatsioon, peab mingi hulk pildistatud materjalist olema sarnane.

Filmi loomisel ei piirdunud Hardi Volmer ainult Eesti matusearhitektuuriga, vaid tahtis saada laiemat kultuurilist vaatenurka. Esindatud on mitmesuguste riikide surnuaiad, kuid vaatluse alla on pandud ka erinevate religioonide kombed. Volmeri sõnul on huvitav vaadata, kuidas piirkonniti kalmistukultuur erineb ning mis stiilid parasjagu hauatähistes domineerivad.

Kultuuriruumiti võivad riikide surnuaiad ka sarnaneda. Nii mainis Volmer, et Läti surnuaiad ei ole märkimisväärselt erinevad Eesti omadest, küll aga tuleb Baltimaade erinevus sisse juba Leedus. "Poola mõjutused ja katoliiklus ja kõik hakkab juba asja muutma," rääkis Volmer Leedu surnuaedadest.

Kuigi Hardi Volmeri sõnul võivad pildistatud hauatähised tunduda esialgu sarnased ning ei midagi märkimisväärset, rõhutas ta siiski, et tegelikult leidub kõikides tähistes midagi erisugust. Erinevusteks võivad olla näiteks värvus, suurus või isegi kulumisaste.

Filmi tarbeks külastas Hardi Volmer ka Jeruusalemmas asuvat Oliivimäge. Kuigi Jeruusalemm geograafiliselt Euroopasse ei kuulu, peab Volmer selle kultuuri osaks Euroopast. "Meie üks kultuuripealinnu on ikkagi Jeruusalemm," sõnas Volmer.

Lisaks peagi ilmuvale "Maetud Euroopas" filmile on Hardi Volmeril käsil ka teine filmiprojekt. Täpsemalt teeb mees filmi enda nooruspõlvest ning see kannab nime "Noore Volmeri kannatused".

Toimetaja: Lisete Tagen

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: