Galerii. Vilde muuseumis avati näitus "Nakatav kirg. Eduard Vilde näidendite lugu"

Reedel avati Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis näitus "Nakatav kirg. Eduard Vilde näidendite lugu".
Eduard Vilde on tuntud eelkõige romaanikirjanikuna, kuid tema enda suurim armastus oli teater ja näitekirjandus, mis Vilde sõnul on kirjanduse kõige tuumakam ja küpsem vili, tema paleuslik tipp.
"Vilde teatriarmastus põles ereda leegiga terve tema elu," ütles näituse kuraator Mari Vapper. "Vilde oli visionäär, teerajaja, kriitik ja dramaturg, tema jälg eesti teatriloos on tõepoolest sügav. Ta oli tuline teatrisõber."
Oma elu jooksul kirjutas kirjanik ainult kolm näidendit, kuid nendest kaks – "Tabamata ime" ja "Pisuhänd" – on saanud eesti näitekirjanduse tüvitekstideks.
Näitusel saab teada Vilde näidendite sünniloo ning seda, millised skandaalid Vilde näidendite kirjutamislugu saatsid. Väljas on materjalid muuseumide arhiividest, lehekülgi "Tabamata ime" ja "Pisuhänna" originaalkäsikirjadest, erinevate kunstnike kostüümikavandeid, "Pisuhänna" savifiguure, illustratsioone, vana filmimaketti, estoonlaste poolt Vildele kingitud albumit ja muud.
"Lõpuks on külastajal aeg koos publikuga maha istuda, küsida endalt ajatuid küsimusi, mida Vilde näidendid ikka ja jälle tõstatavad ning suunata pilk lavale, kus punaste eesriiete taga jooksevad pildid lavastustest läbi aegade," kirjeldas näituse kuraator.
Näituse kuraator on Mari Vapper ja kujundaja Krista Lepland.
Näitus Eduard Vilde muuseumi Kastellaanimaja galeriis jääb avatuks 25. märtsini 2023.
Toimetaja: Karmen Rebane