Ajalookirjanduse aastapreemia pälvis Tõnno Jonuksi "Eesti muinasusundid"

Tõnno Jonuks
Tõnno Jonuks Autor/allikas: Helina Tamman

2022. aasta parimaks eestikeelseks ajalooraamatuks valiti Tõnno Jonuksi monograafia "Eesti muinasusundid".

Tõnno Jonuksi uurimus tutvustab tänapäeva Eesti territooriumil muinasajal (9600 eKr kuni 1220 pKr) elanud inimeste usundivorme, nende põhietappe ja muutusi ajas, tuginedes laialdasele allikbaasile ja arheoloogilistele leidudele.

Žürii hinnangul on Jonuksi teos põhjalik ja avarapilguline, komponeeritud heas tasakaalus ja haarava jutustusoskusega, balansseerides oskuslikult teadusteksti ja populaarse aimekirjanduse vahel. Lisaks tõstis žürii esile uurimuse sümpaatset periodiseeringut, rikkalikku historiograafiat ning Eesti muinasaja religiooniloo terviklikku käsitlust.

Ajalookirjanduse aastapreemiat annavad välja Akadeemiline Ajalooselts, Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Kunstiakadeemia kunstikultuuri teaduskond, Pärnu muuseum, Rahvusarhiiv, SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Tallinna Linnaarhiiv, Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituut, Tartu linnamuuseum, Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituut ning Tartu Ülikooli muuseum.

Tänavuse preemiakomisjoni koosseisu kuulusid Kristina Jõekalda, Olev Liivik, Mihkel Mäesalu ja Kaarel Vanamölder.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: