Galerii: Tartus avatud näitusega tähistatakse teatrikunstnik Georg Sanderi 100. sünniaastapäeva

Kolmapäeval avati Tartu linnamuuseumi ja Vanemuise teatri ühisprojektina näitus "Minu veetlev Sander", mis räägib legendaarsest Eesti teatrikunstnikust Georg Sanderist.

Georg Sander oli erakordselt pika loometeega teatrikunstnik, kes töötas aastatel 1947-1996 Vanemuise teatris, kus tema kujunduses jõudis lavale ligemale 150 lavateost. Oma loometee alguses pühendus Sander peamiselt muusikalavastuste kujundamisele, hiljem tegi ta korduvalt koostööd ka Jaan Toominga ning Evald Hermakülaga. Seda suunda esindab näitusel eraldi ruumi hõlmav ja eri meediume kasutav jäädvustus Jaan Toominga 1976. aasta lavastusest "Põrgupõhja uus Vanapagan". 

Näitusel eksponeeritavad lavakavandid pärinevad Vanemuise teatri ning Teatri- ja muusikamuuseumi kogudest. Enamikke neist ei ole varem avalikult eksponeeritud. 

"Tartu linnamuuseumil on suur rõõm jätkata ajutiste näituste puhul koostöö traditsiooni. Kui Eduard Rüga puhul oli suurepärane koostöö Enn Lillemetsa ning paljude erakogudega, siis Georg Sanderi puhul ei näeks ma võimalust teha seda ilma Vanemuise teatrita. Koostöö Tartu linna teiste kultuuriasutustega on ka tulevikus jätkuvalt meie suur prioriteet," sõnas Tartu Linnamuuseumi direktor Risto Lehiste.

"Teatrikunsti, kui kaduva kunsti puhul saavad kümned tuhanded inimesed saalis suurt vaimset ja visuaalset naudingut, kuid inimesed, kes selle neile võimalikuks teevad, jäävad enamasti tagasihoidlikult akside vahele. See näitus on kummardus nii veetlevale Georg Sanderile kui ka Eesti teatrikunstile üldisemalt," ütles Lehiste.

Tartu linnamuuseumi ja Vanemuise teatri ühisprojektina valminud näituse kuraator on Sven Karja, kunstnikuks Ain Austa.

Näitus jääb Tartu linnamuuseumis avatuks 28. jaanuarini 2024.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: