EKKM avab 19. hooaja seitsme kuraatori ühisprojektiga "Riimitud ruumid"
Alates 4. aprillist avanevad Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM) järk-järgult seitsme kuraatori koosloomelise projekti "Riimitud ruumid" näitused.
Näituste tsükkel katsetab kureerimise kui poeetilise, performatiivse ja kollektiivse praktikaga, soovides luua visuaalkunsti projektidesse rohkem dialoogi ja lasta kõlada paljuhäälsusel.
EKKM-i koosseisulise kuraatori Evelyn Raudsepa varasemasse praktikasse kuulub mänguliste näituseformaatide otsimine. Tema kutsel kuuluvad laiendatud kuraatorite gruppi nii tavapäraselt teist rolli kandvad tiimiliikmed kui ka varemgi EKKM-iga seotud loojad: Anita Kodanik, Brigit Arop, Johannes Luik, Laura De Jaeger, Laura Linsi, Marten Esko. Näitusele on oodata rohkem kui 20 kunstnikku, lisaks Eestile ka Ameerika Ühendriikidest, Austraaliast ja Suurbritanniast.
"See on erakordne, et see väga erilise ülesehitusega kolmekordne maja hakkab avanema järk-järgult, iganädalaselt, sest see on seitsme kuraatori koostöö. See on ka pigem harv nähtus Eesti kunstimaastikul, et nii suur hulk kuraatoreid koostööd teevad," sõnas projekti juht Evelyn Raudsepp.
Otsides koostööle esteetilist vormi, avanevad näitused rida rea haaval kui luuletus. Kureeritud fragmentidel puudub tingimata riiminõue, kuid poeetiline pinge nende vahel kutsub kogetus resonantsi märkama. "Riimitud ruumid" kasutab ära EKKM-i hoone eripärasid: kolm korrust rütmistavad näitusefraase, käigud loovad pause, trepid katkestusi. Kui on aeg näituselt lahkuda ja tuldud teed tagasi pöörduda, avanevad uued rõhuasetused.
"Kui tavaliselt on EKKM avanud hooaja suure pauguga ja millegi sellisega, mis proovib võtta tähelepanu endale, siis ma arvan, et ajal, mil me elame, ja mis toimub igal pool, on hea vahepeal võtta ka natuke rahulikumalt, ja leida aega koostööks, leida pehmemaid väärtusi ja detaile," tõdes üks kuraatoritest ja projekti tehniline juht Johannes Luik.
Igal nädalal vahetub ühel muuseumimaja korrusel ühe kuraatori näitus. Avamised toimuvad 4., 11., 17., 25. aprillil ning 2. ja 9. mail.
Koosloome projekti "Riimitud ruumid" näitused:
Laura De Jaeger (4.04–20.04, II korrus) alustab näituste avanemisjada muuseumi keskmisel korrusel vahepealsusega, ammutades inspiratsiooni ooteruumi peatunud ajast. Kunstnikud: Agnes Isabelle Veevo, Ben Caro & Kat-Cutler MacKenzie, Camille Laurelli. Avaõhtul toimub Kirte Jõesaare kestusetendus.
Marten Esko (11.04–27.04, III korrus) fantaseerib ajakohatust riimumisest ning kõrvutab nägemusi tehnoloogiaküllasest tulevikust, olevikust ja minevikust.
Kunstnikud: Coumba Samba, Julia Scher, Katja Novitskova, Louis Morlæ, Madlen Hirtentreu, Mihkel Ilus, René Kari. Avaõhtul toimub Gretchen Lawrence'i heliinstallatsioon-kontsert (19.00).
Johannes Luik (17.04–04.05, I korrus) läheneb näituseruumile kui metafoorile munast, mis on üheaegselt nii vorm kui ka protsess, pinge sise- ja välisruumi ning lõputu loomise vahel. Kunstnikud: Alexander Webber, August Weizenberg, Eke Ao Nettan, Helena Keskküla, Liis Vares, Sandra Ernits. Avaõhtul ei ole veel näitus valmis ning jätkub selle vormistamine.
Brigit Arop (25.04–18.05, II korrus) põimib kaasaja internetikultuurist tuttava ASMR-sisuloome väljendusvahendeid eesti kunstnike teostega.
Kunstnikud: Ulvi Haagensen, Kadri Liis Rääk, Piibe Kolka, Gerta Raidma aka Lacqueer. Avapäeval, kell 12–19 on kuraator baaris, kuulab ASMR-i ja serveerib teed.
Laura Linsi (2.05–18.05, III korrus) on näitusele kutsunud Benjamin Arthur Browni, kes põimib performance'i ja rekvisiit-skulptuuridega kokku mitte-tegelikkuse, mis peegeldab meie tegelikkuse absurdi. Kunstnik: Benjamin Arthur Brown. Avaõhtul toimub kunstniku live-performance.
Anita Kodanik (9.05–25.05, I korrus) punub rottide eluviisist inspireeritud transindividualistliku tundlikkuse näitusesse, mis kõneleb paratamatust viletsusest, mida parandab vaid lootus ühisusele. Kunstnikud: Alina Kleytman, Filip Vest, Sam Elagoz, Zody Burke. Avaõhtul toimub Filip Vesti etendus "Self Tape".
EKKM on taasavatud alates 5. aprillist kolmapäevast pühapäevani ajavahemikus 12.00 kuni 19.00. Muuseum on külastajatele tasuta.
Toimetaja: Neit-Eerik Nestor