Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Enn Kunila kunstikogu aarded Mikkeli muuseumis

Neljapäevast, 20. märtsist on Mikkeli muuseumis Kadriorus avatud näitus "Kuldaja värvid. Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonist". Väljapanek toob vaatajate ette ühe märkimisväärseima erakogu ning armastatuimate Eesti kunstnike loomingu 20. sajandi esimesest poolest.

"Enn Kunila näitus avab uue lehekülje Mikkeli muuseumi näitustegevuses, tuues maja kahele korrusele ulatusliku väljapaneku 20. sajandi eesti kunstnike suurepärastest teostest," tutvustab näitust muusemi direktor Aleksandra Murre. "Erilist heameelt teeb põhjalik eeltöö teoste uurimisel ning selle tulemuste köitval kujul eri vanuses külastajatele esitamine kataloogi, multimeediaprogrammi ja lasteraamatu näol."

"Kuldaja värvid" toob fookusesse ajavahemiku 1910 - 1945. Mikkeli muuseumi kahel korrusel paikneval näitusel on väljas pea 50 teost Eesti maalikunstnike paremikult nagu Konrad Mägi, Nikolai Triik, Ants Laikmaa, Ado Vabbe, Endel Kõks, Richard Uutmaa jpt. Eksponeeritud tööd jaotuvad mõtteliselt kolmeks: kodumaa maastikud, võõrsil valminud loodusvaated ning inimesi kujutavad teosed.

Enn Kunila on kunstikollektsionäär, kelle kogu sai alguse mitukümmend aastat tagasi. Kollektsiooni tuumiku moodustab Eesti klassikaline maalikunst 20. sajandi esimesest poolest, kus eriti suur rõhk on Konrad Mägi loomingul, Mikkeli muuseumi näitusel on väljas lausa 11 Konrad Mägi teost. Kunila on aastate jooksul korraldanud arvukalt näitusi Eesti erinevates paikades, aga ka Helsingi Taidehallis ning mullu sügisel Brüsselis Euroopa Parlamendi hoones. Eriti menukas oli 2010. aastal toiminud näitus Tallinna Kunstihoones. Lisaks on Kunila avaldanud oma kogu põhjal üle kümne kunstiraamatu ning aidanud välja anda Eesti maalikunstnike monograafiaid.

Oluliseks näitusega kaasnevaks aspektiks on haridus - esmakordselt Eestis pakutakse külastajatele interaktiivset multimeediaprogrammi, mis on üles ehitatud tahvelarvutitele, mida soovijad muuseumis laenutada saavad. Programmi "Rännak kuldajas" eesmärk on avada näituse tagamaid, pakkudes huvitavat lisateadmist igas vanuses kunstihuvilistele.

Näitust saadab kuraator Eero Epneri koostatud kunstialbum ning lastele mõeldud jutu- ja värviraamat "Kalavõrk ja piimamannerg".

Laupäeval, 22. märtsil algusega kell 13 oodatakse huvilisi näituse publikupäevale saamaks osa ekskursioonidest ning laste- ja noorteprogrammist. Kell 14 on võimalus kohtuda kollektsionäär Enn Kunilaga.

Kolmapäeval 2. aprillil kell 18 tutvustavad sarja "Pikad kolmapäevad Kadriorus" raames näitust Kadri Asmer (eesti keeles) ja Aleksandra Murre (vene keeles).

Lisaks kaasnevad näitusega "Laupäevaakadeemiate" sarja avatud loengud kunsti- ja kultuurihuvilistele. Näitusel avaneb võimalus kohtuda kunstnike Tiit Pääsukese ja Kaido Olega ning kollektsionäär Enn Kunilaga.

Näituse kuraator: Eero Epner

Näituse kujundaja: Tõnis Saadoja

Näituse ja kataloogi graafiline kujundaja: Martin Pedanik

Näituse visuaalid asuvad Eesti Kunstimuuseumi digikogus.

Näitus "Kuldaja värvid. Eesti klassikaline maalikunst Enn Kunila kollektsioonist" jääb Mikkeli muuseumis avatuks 7. septembrini 2014.


www.mikkelimuuseum.ee
www.kunilaart.ee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: