Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koolon. Raul Vaiksoo: kui olid karvane ja ööbisid raudteejaamas kuhjas, siis sind ka kinni võeti

Foto: kaader saatest

Kooloni ette astus seekord arhitekt Raul Vaiksoo, mees, kes on korduvalt esindanud Eestit Veneetsia biennaalil, kes on pälvinud presidendilt "Eesti Kodu" peapreemia ja kelle tööd on saanud mitmeid teisi preemiaid. Noorena oli ta hipi ja nõukogudevastane ning aktsepteeritavaks kodanikuks saamine ei olnud tema jaoks just lihtne jalutuskäik.

Raul Vaiksool on alati töös mitu projekti ja mõne kooskõlastamine võtab kolm aastat. Arhitekti sõnul sõltub hoonete käivitamine ka asukohast. "Tallinnas on juriidika väga hirmus, aga kuskil eemal läheb mõnikord päris ludinaga," märgib Vaiksoo saates. Ta nimetab ka, et ühes kohas - ta ei ütle kus, anti ehitusluba enne, kui tal projekt valmis oli. "Tuleb usaldada inimest," kommenteerib Vaiksoo muheledes.

Juttu on ka poliitikast. Vaiksoo ütleb, et ta ei ole olnud vabadusvõitleja. Nii ütleb mees, kes sai muuhulgas legendaarseks sinimustvalge lipuga lehvitamisega 70ndate algul ning istus selle eest ka kinni - ametlik süüdistus seisnes hulkurluses.

"Ma olin hipi ja ma olin muidugi Nõukogude Liidu vastane," ütleb Vaiksoo. "Mul paistis see ehk rohkem välja kui mõnel teisel, mul olid alati sinimustvalged sokid või triibud kuskil." Nüüd ütleb Vaiksoo end olevat Euroopa Liidu vastase, sest liiga palju on seadusi, inimene pannakse liiga paika.

"Aga loomulikult on minu vastasseis passiivne," lisab Vaiksoo. "Aga jumala eest, elagu Eesti Vabariik!"

Hipiajal 70ndail tundis Vaiksoo nõukogude süsteemi omal nahal. "Olime hipid, hirmkarvased nagu metsjeekimid," meenutab Vaiksoo. "Ja loomulikult, kui sellised karvased hulkusid ringi ja ööbisid raudteejaamas kuhjades, siis pidi arvestama sellega, et varem või hiljem me kinni sattusime. Hipindus eelnes ju pungile, millega mina üldse seotud ei ole."

Vaiksoo esmane soov oli hoopis saada näitlejaks. "Kõige triviaalsem lugu," nendib Vaiksoo. "Kuna sel aastal polnud lavakasse vastuvõttu, siis läksin, et sõjaväkke ei võetaks, Tartu Ülikooli geoloogiat õppima." Hinnatud arhitektiks saamiseni oli veel pikk tee minna. Vaata saadet!

 

Küsimused: Erni Kask

Kaamera ja montaaž: Kaarel Tooming

Tänud: Cabaret Rhizome, Üllar Saaremäe, Krista Aren

Salvestatud Tallinnas Erinevate Tubade Klubis talvel 2015.

nu.unioon ja ERR

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: