Vabariigi president inaugureerib akadeemik Mart Kalmu täna Eesti kunstiakadeemia rektoriks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mart Kalm
Mart Kalm Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Inauguratsioon toimub Rüütelkonna hoones, Kiriku plats 1 kell 14.00.

Akadeemik Mart Kalm valiti Eesti kunstiakadeemia rektoriks 27. jaanuaril. Esimeses hääletusvoorus märkimisväärse häälteenamusega - 61-liikmelisest valimiskogust olid kohal ja hääletasid 57 isikut, kellest 37 toetasid Mart Kalmu. Rektorina asus ta ametisse 4. aprillil ja tema ametiaeg kestab viis aastat.

Aktusel tervitavad uut rektorit haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi, kultuuriminister Indrek Saar, Rektorite Nõukogu esimees Tiit Land, EKA üliõpilasesinduse esinaine Reili Miggur. Muusikalise tervitusega esinevad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia (EMTA) üliõpilased Mirjam Kivisild ja Helerin Oksa. Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini üliõpilased Cloe Jancis ja Ulla Väljaste esitavad spetsiaalselt sündmusele loodud visuaalse etüüdi, millele teeb heliimprovisatsiooni EMTA nüüdismuusika osakonna dotsent Taavi Kerikmäe.

Rektorile asetab ametiketi kaela Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

Rektor akadeemik Mart Kalmu biograafia

Mart Kalm on sündinud Tallinnas toimetajate peres. Ta on õppinud ja lõpetanud Tallinna II Keskkooli (nüüd Reaalkool). 1979-84 õppis Tartu ülikoolis ajalugu ja kunstiajalugu. 1991. aastal kaitses väitekirjaga arhitekt Alar Kotlist kunstiteaduse kandidaadi kraadi Moskvas Üleliidulises Arhitektuuri ja Linnaehituse Ajaloo ja Teooria Teadusliku Uurimise Instituudis. Doktorikraadi kaitses Eesti sõdadevahelise perioodi arhitektuurikultuurist 1998 Eesti Kunstiakadeemias. 

Arhitektuuriajaloolasena on ta peamiselt uurinud Eesti arhitektide loomingut nii enne kui pärast Teist maailmasõda. Tema peateos on mahukas “Eesti 20. sajandi arhitektuur” (2001, 2002, Kultuurkapitali suur aastapreemia). Kirjutanud monograafia arhitekt Alar Kotlist (1994, Kr. Raua preemia), koos näitusega valmis raamat Olev Siinmaast (2011). 2010 ilmus tema koostatud “Eesti kunsti ajaloo” V köide (1900-1940), mis pälvis ajalookirjanduse aastapreemia. Ta on kirjutanud eesti funktsionalismi arhitektuurijuhi (1998) ja osalenud mitme teatmeteose koostamisel. Viimastel aastatel on Kalm keskendunud kolhoosiarhitektuuri uurimisele. 

Mart Kalm on olnud aktiivne arhitektuurikriitik, keda sageli on huvitanud maastiku- ja sisearhitektuur, nooruses kirjutas ka kunsti- ja disainikriitikat. Sageli on ta sõna võtnud muinsuskaitse küsimustes, aga osalenud ka praktilises restaureerimistegevuses (Riigikoguhoone, Presidendi kantselei, Villad Rüütli 1a ja Lõuna 2b Pärnus), aastal 2004 tegi ta Muinas-TV saatesarja. 

Kalm on pikalt kuulunud muinsuskaitseameti ehitusmälestiste ekspertnõukogusse, 2006-10 juhtis muinsuskaitsenõukogu. Aastatel 2010-13 oli ta UNESCO maailmapärandi komitees Eesti delegatsiooni kaasjuht. 

Eesti kunstiakadeemias töötab Mart Kalm 1992. aastast, professor alates 2000. aastast. 1994-2007. aastatel ehitas ta üles Kunstiteaduse instituudi. 2007-12 oli Kunstikultuuri teaduskonna dekaan ja seejärel teadusprorektor. 2015. jaanuaris valiti Eesti Kunstiakadeemia rektoriks. 

2010. aastal valiti Mart Kalm esimese kunstiteadlasena Eesti teaduste akadeemia akadeemikuks, ja 2014 selle asepresidendiks.

Mart Kalm on abielus graafik Anu Kalmuga ja neil on täiskasvanud lapsed Gustav ja Helga.

Toimetaja: Kertu Loide

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: