Tallinna jõuab Disainiöö raames tuntud disainer Paolo Favaretto ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Juba aastakümneid on kontoritöötajad istunud mugavatel reguleeritava seljatoe ja ratastega töötoolidel. Esimese taolise istme disainis kaheksakümnendatel aastatel itaallane Paolo Favaretto. Disainiöö kümnes juubelifestival tõi kuulsa disaineri Tallinna ning tema viimase 40 aasta looming on väljas Kultuurikatlas avataval näitusel.

Paolo Favaretto näitus "40x40 Disainiaastad" tutvustab kuulsa disaineri ja arhitekti tegemisi 40 aasta jooksul. Vaatamata tehnika arengule on Favaretto jäänud truuks klassikalistele töömeetoditele.

"Ma kasutan jätkuvalt sellist asja. See on pliiats, kui mäletate. Kui mul on aega, siis kasutan ka vesivärve. Mulle ei meeldi nuppu vajutada. Oma õpilastele ma ütlen alati, et kõigepealt tuleb sisse lülitada aju, sest see käivitab käed ja käsi lülitab sisse arvuti, mitte kunagi vastupidi," ütleb arhitekt ja disainer Paolo Favaretto.

Lisaks pliiatsile kulub Favarettol ka palju kustutuskummi. "Ma kasutan palju kustutuskummi, sest minu arvates on tõeliselt hea disain eelkõige väga lihtne. Kõik peavad aru saama, kuidas asi toimib, hea disain teeb tulevikus elu paremaks."

Ehe näide sellest, kuidas disain saab inimese elu lihtsamaks ja paremaks muuta on tema 1980ndatel aastal disainitud reguleeritava seljatoega plastikust korpusel kontoritool. Samuti kuulub Paolo Favaretto portfooliosse maailma esimene integreeritavate elektrijuhtmetega kontorilaud.

Disainer, kelle tööde koopiaid võib leida üle maailma, võtab asja huumoriga - mida rohkem koopiaid, seda geniaalsem originaalteos. "Kuulus töö, millest leidub koopiaid üle maailma on Veneetsia tool. Hiinas toodavad vähemalt 10 tehast sellest koopiaid. Teise tooli, Caesariga on sama lugu. Hiina saabudes ma olen näinud sellistel istumas tollitöötajaid, aga need on kahjuks koopiad, mitte originaalid."

Lisaks Favaretto näitusele toimub kümnenda Disainiöö festivali raames üleTallinna veel hulgaliselt näitusi, moeetendusi, töötubasi ja filmilinastusi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: