Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Esmakordselt toimuv festival ÜLE HELI avardab muusika piire

Aisha Devi
Aisha Devi Autor/allikas: Pressimaterjalid

22.-25. oktoobril toimub Tallinnas esmakordselt heliüleste tasandite muusikafestival ÜLE HELI, kus žanrimääratluste asemel keskendutakse muusika mõiste piiride avardamisele ja tähenduste otsimisele artistide loomingus. Festivalil astub üles mitmeid välis- ja kodumaised artiste ning festivali ajaks avatakse audiovisuaalse installatsiooni näitus "Eikellegimaa".

Esimesel aastal on festivali teema maailmade loomine. Kõik inimesed elavad ja loovad enda individuaalseid maailmasid ja nõnda on festivali programmis artistid, kes toovad kuulajateni enda unikaalsed universumid läbi helikeele. Festivali sündmustel loovad muusikud läbi loomingu erilise keskkonna, mis võimaldab festivalikülastajatel saada osa erilisest audiovisuaalsest kogemusest ning tutvuda uue muusikaga, mida on konkreetse žanriga raske määratleda. Festivali programm on suunatud tähenduse leidmisele muusikas ja teistes kunstivaldkondades, mis iga looja loomingu aluseks on.

Välisartistidest astuvad üles Aisha Devi (Tiibeti päritolu elektronmuusik Šveitšist esitlemas oma albumit "Of Matter And Spirit", Mondkopf (Prantsusmaa, audiovisuaalne kontsert "Hades"), Christian Skjødt (helilooja Carl Nielsen "String Quartet In F-minor (Opus 5)" soundart-tõlgendus), Wen Chin Wu “Ohho” (Taiwani päritolu artisti kehainstrumendi projekt), Aurelie Lierman (Rwanda päritolu Belgias üles kasvanud artisti vokaalteosed), Dracula Lewis (Itaalia päritolu eksperimentaaleketroonika artist) ja teised.

Eesti artistidest esinevad oma loominguga Silver Sepp (maailmade loomise erikava fantaasiainstrumentidel), Liz Wirestring (helilooja ja harfimängija Liis Viira sooloprojekt võimendatud akustilise harfiga), Bleeding Trumpets (Rainer Jancis ja Big Flip The Massive Uus-Meremaalt), Djerro (Erkki Tero ambientne sooloprojekt ja debüütalbumi esitlus), Andy Hug (unikaalse kõlaga progetrio koosseisus Madis Kubu, Erik Seim, Martin Lääne), Algorütmide ja Henri Hüti ühine kontsertetendus, Motobor, Holy Motors, oma uusi väljaandeid esitlevad Edmund Hõbe ja Tont ning paljud teised.

Festivalil on võimalik külastada tasuta sündmuseid, nagu maailmade loomist käsitlev „Eikellegimaa“ audiovisuaalne installatsioon (vokaalinstrumentaaltrio Eeter (Anna Hints, Marja-Liisa Plats, Ann Reimann), elektronmuusikud Mihkel Tomber ja Aivar Tõnso, skulptor Eike Eplik ja videokunstnik Tencu (Andres Tenusaar) koostöö. Vestlusringi maailmade loomise teemal, kus kõnelevad Hasso Krull, Peeter Laurits, ja Kaupo Palo.

Neljal päeval leiavad aset sündmused Erinevate Tubade Klubis, Kanuti Gildi SAALis, Von Krahli Teatris, Eesti Rahvusringhäälingu maja 4. stuudios, Kultuuriklubis Kelm ning toimub ka koostöö Prantsuse kultuurifestivaliga "Accord". Festivali toetavad Eesti Kultuurkapital, Prantsuse Instituut, Taani Kultuuri Instituut.

Rohkem infot veebileheküljel ja festivali Facebooki lehel.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: