Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ameerika filmiinstituudis avati Johannes Pääsukese fotonäitus

Johannes Pääsuke, stseen mf
Johannes Pääsuke, stseen mf "Karujaht Pärnumaal" 1914 Autor/allikas: Rahvusarhiiv

Ameerika filmiinstituudi Marylandis asuva kino- ja kultuurikeskuse AFI Silver galeriis esitleti Eesti rahva muuseumi näitust "Johannes Pääsuke. Mees kahe kaameraga". 

Samas kohas toimub ka Euroopa filmifestival European Film Showcase, kus Eesti filmidest linastuvad võõrkeelse filmi Oscarile kandideeriv "1944" ning ajaloolistele fotodele loodud film "Risttuules".

Eesti Suursaatkond Washingtonis koostöös ERM-iga on toonud rändnäituse Kanadast USA-sse, fotovalikus on Pääsukese kõige olulisemad seeriad ajavahemikust 1912-1914, mil ta rändas Eestis ringi nii foto- kui ka filmikaameraga. Üheks suuremaks ettevõtmiseks oli Johannes Pääsukese ja tema reisiseltsilise H. Volteri Narvast alanud, edasi Põhja-Eesti rannikule ning seejärel Haapsalu ja Lihula kaudu Muhu- ja Saaremaale kulgenud pildistamisretk 1913. aasta suvel. Teise mahukama seeria Pääsukese fotopärandist moodustavad Tartu linna vaated 1914. aastast. Pääsuke oli ka kodumaise filmikunsti pioneer. Tema 1912. aasta aprillis Tartus Sergei Utotškini lendamisest tehtud filmivõtteid loetakse Eesti filmi alguseks ja tema 1914. aastal valminud "Karujaht Pärnumaal" kannab Eesti mängufilmi algusaegade kuldklassika auväärset tiitlit.

Näitus "Johannes Pääsuke. Mees kahe kaameraga" ja samanimeline raamat valmisid 2003. aasta kevadel ERM-i ja Tartu kõrgema kunstikooli koostöös. Idee algatasid 2002. aastal, foto- ja filmimehe 110. sünniaastapäeva paiku, filmiajakirjanik Jaak Lõhmus ja ERM-i fotokonservaator Jüri Karm, ERMis säilitatavatest ligi 1300 Pääsukese ülesvõttest tegi valiku fotokunstnik Toomas Kalve. Kuni 127x175 cm suurused pildid, mida võimaldas klaasnegatiivide skaneerimine, lasevad esmakordselt avastada fotode erakordset detailirikkust, mis pakkuski huvi Ameerika filmiinstituudile.

2003. aastal pälvis näitus peapreemia Eesti muuseumide festivalil Narvas, valik fotodest on rännanud varem ringi Saksamaal, Poolas, Soomes, Prantsusmaal, Ungaris, Kanadas, jätkates turneed Põhja-Ameerikas.

Näitus kestab 31. jaanuarini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: