Mart Kalm: Siinmaa funkvilla oli nõukogude ajal üks hea eesti aja keskseid sümboleid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Viimases "OP'is" rääkis Pärnus asuvast Olev Siinmaa funkvillast Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm, kes julgeb seda pidada üheks keskseks eestiaegseks visuaalseks sümboliks.

"Selle maja praeguse saatuse üle on nii hea meel, sest tegu on ühe Eesti kõigi aegade väljapaistama eramuga, mille on projekteerinud Olev Siinmaa, mis on lõpuks korda saanud. Arvestades seda, kuidas meil ei ole mitte kõigil Eesti funkmajadel nii hästi läinud - siin on aga Viljo Vetiku ja Anneli Akkermanni näol tegu näitlikult heade tellijatega, kes on lasknud kõik korda teha ja naudivad oma elu siin," tõdes Kalm ja lisas, et eestiaegne maja on elamiseks hea. "Perekonnaelu keskaegses Tallinna kaupmeheelamus ei ole kõige mugavam tänapäeva standardite järgi, aga selline eestiaegne funkvilla on väga soodne moodsaks eluks."

"See maja on sellesmõttes ka kuulus, et see oli terve nõukogude aja üks niisuguseid keskseid hea eesti aja visuaalseid sümboleid," tõi Mart Kalm välja, et see funkvilla näitas seda, et Pärnu oli supellinnana uudne ja uusi kaasaegseid tegevusi viljelev. "Kuna Siinmaa haridus oli rohkem sisearhitekti oma, siis talle istus interjöör ja väike vorm - üks põnevamaid asju on minu selja taga olev siseaken. Selle põhjus on see, et linnaarhitekt Olev Siinmaa ei suutnud oma pika staaži jooksul muuta vanamoodsat ehitusmäärust, mis tõttu oli maja lubatud väga ehitada krundipiirile," tõdes Kalm, et selles põhjuseks on puhtalt see, et selle abil on võimalik valgustada ilma akendeta sööginurka.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: