Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Luurel Varas: kummardan maagiat muusikas ja maitsekaid trummipartiisid

Luurel Varas
Luurel Varas Autor/allikas: Facebook

Justkui salamahti on Eesti muusikamaastikule sisenenud Luurel Varas. Luuranud end sinna sisse. Küsisime talt, kes ta on ning kuidas ta sellise muusikani jõudis.

Kes sa oled?

See olen mina, Luurel Varas! Kummardan maagiat muusikas ja maitsekaid trummipartiisid.

Millest selline nimi?

Nimi koorus sellest ideest, et paljud jupid, tükid, kilinad ja trummilöögid ma luuran ning varastan - sämpeldan.

Luurel Varas kõlab lihtsalt nimena ka ilusalt, vabalt võiks koerale või jahile ka panna.

Sinu muusikast kumab läbi tugev lo-fi element. Kuidas jõudsid selleni, mis on sinu muusikaline taust?

Tolle lo-fi annab minu täiesti keskmine 2-realine kassetikas ja lint, mis seal sees keerleb. Vanakooli audiofiil, kellelt ma selle soetasin, muigas mu plaani peale sealt muusikat lindistama hakata.

Mul on igasuguseid perioode olnud. Eminem kolmandas klassis, Ruja kaheksandas ja Brian Eno gümnaasiumis. Selline eklektilisus pole kuskile kadunud (Eminemi ei kuula enam).

Loometegevuse alguseks võib pidada hetke 16-17 aastasena, kui ma isalt kitarri ja läpaka enda valdustesse sain.

Sa kirjeldad, et lindistasid digitaalsed lood kassetilt arvutisse. Kuidas sinu lindistusprotsess täpsemalt käis?

Lindistasin arvutist kassetile ja siis lindilt tagasi digitaalseks. Kassetimuusikal on mingi maagiline hõng - muidugi, igale žanrile see ei sobi, aga vanakooli hip-hop instrumentaalidele istub kindlasti. Tahtsin, et see maagiline hõng oleks ka digitaalselt olemas.

Hetkel on arvuti minu tööriist ja kahjuks asendamatu. Kindlasti tahaks rohkem päris nuppe keerata, sest kellele ei meeldiks päris vidinad, eks!

Kes on sinu muusikalised eeskujud?

Madlib, MF DOOM, Kaytranada, BBNG, Chris Dave, Triple Six Mafia, loomulikult ka J Dilla - need tulid esimesena pähe, mis ka stiililiselt veidi kattuvad. Freddie Gibbsi muusika meeldib väga - ta ei tee küll biite, aga Freddie on mu räpi man crush. Tahaks kallistada teda.
Inspiratsiooni ja muusade nimekirja ma ei hakka lahkama, sellest saaks raamatu.

Kindlasti tervitan Paul Oja ja Chalice'i, sest Toe Tag ja Ühendatud Inimesed täitsid väiksena mu Walkmani igapäevaselt. Aeg-ajalt ikka kuulan neid.

Kas leiad, et Eestis on sellisele muusikale koht või on see alles tekkiv maastik? Hip-hop instrumentaalid on minu arust veel üsna vähelevinud nähtus siinmail.

Kui rääkida hip-hopist, siis mina julgustan kindlasti kutte ja plikse instrumentaale tegema. Mõnikord pole ju tegelt midagi räppida ega öelda, mis sa sellest tühjast sõnast sinna ikka torkad, las bass mütsub ja hat tiksub.

Võid veidi ka enda sämplitest rääkida - keda oled sämplinud, kust need pärinevad?

Trummid on enamus pärit 70-80ndatest, hea paks saund. Mõned meloodiad ja harmooniad olen saanud näiteks Kraftwerkilt, Sim City 3000'ndest ja acapella bändidelt.

Sämplite otsimist/kasutamist piirab ainult looja enda fantaasia. Vokaalsämpleid olen luuranud ja varastanud näiteks GTA: San Andreasest, Adventure Time'ist ja Brasiilia telenovela mesihäälelt Rubens de Falcolt.

Ivo Linnat sämplisin ka, kes selle esimesena leiab, võin kasseti anda!

Kus sa üles astud, kas sind saab ka kusagil kuulda?

15. juuli on EKKM'is Bangkoki pidu enamusele tuttavate tegelastega. 29.juuli mängime kamraade Endamisi Salamisiga Paaris Veinis. Kuuldavale lastakse nii omad kui võõrad biidid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: