Greta Varts: meil on võimalik siduda muusika kokku filmimaailmaga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Greta Varts
Greta Varts Autor/allikas: Kert Saarma

13. juulil jõudis esmakordselt lavale peamiselt filmitegija ning -kriitikuna tuntud Greta Vartsi värske bänd. Uurisime talt, mida see kollektiiv endast kujutab ning millised on nende muusikalised ambitsioonid.

Kas Greta Varts on rohkem filmitegija või -kriitik?

Filmi valdkonnas tegutsen ma peamiselt kolmel rindel, seda ka aktiivsuse järjekorras:
1) Filmitegija – töötan 1 AD-na (Režissööri esimene assistent) filmide ja rahvusvaheliste reklaamide peal. Kohe lähen Islandile tegema täispikka mängufilmi.
2) Filmikriitikuna (Ekspressi tärnitabel ja üksikud arvustused) ja filmi õpetajana (Annan BFM-is filmikriitika loenguid ja Rocca al Mare Koolis filmikunsti valikainet).
3) Stsenaristina (See on mu filmialane haridus).

Kaua sa oled muusikaga tegelenud? Kuidas sa selleni jõudsid?

Muusikaga olen tegelenud lapsest saati. Kõigepealt klassikalise muusikaga. Käisin Tallinna Muusikakeskkoolis 9 aastat ja õppisin viiulit ning klaverit. Hiljem õppisin ise veidi kitarri tinistama ja hakkasin rohkem tegelema pop- ja rockmuusikaga.

Oma muusika loomiseni jõudsin hiljem. Enamus lugusid pärinevad viimase 6 aasta seast. Muusikani jõudmisega on see, et eks ta ole veres ka. Minu isa, Ivo Varts, oli trummar. Onu Ain Varts on kitarrist. Vanaisa Tiit Varts on endine helirežissöör ja saksofonimängija. Seega olen üles kasvanud muusikat täis perekonnas, kontsertitel ja muusikute seltskonnas. Minu jaoks on muusika olulisim eneseväljendus.

Kus on sinu praeguse muusika juured, kes on sinu isiklikud lemmikud?

Minu muusika juured on küllaltki laiad. Konkreetseid eeskujusid võib nimetada vaid üksikute elementide juures. Imetlen väga Radioheadi ja Thom Yorke’i, kes andis mulle julguse lauljana kombineerida küllaltki ebatraditsioonilist häält rokkmuusikaga.

Klassikalise muusika sidumisel rokiga võib mainida mõjutusi Muse’ilt. Helimaailma avardamise osas on mulle avaldanud mõju kindlasti ka Sigur Ros. Hetkel meie bändi esitatud ainuke kaver – Haak “Sügis” – on Eesti progressiivse roki näide, mis väljendab mu armastust tuntud rokilegendide vastu nagu King Crimson, Led Zeppelin, varajane Ruja jt.

Kas need mõned lood ning uus bänd viitavad sellele, et hakkad rohkem muusikaga tegelema? "Päevad, mis ajasid segadusse" võitis just suure preemia, kuidas filmidega jääb?

Kuna ma olen alati muusikaga mingis vormis tegelenud, siis raske on määratleda seda “rohkem” tegelemiseks, aga jah, avalikus mõttes hakkan kindlasti rohkem oma muusikat esitlema ja debüütkontserdi õnnestumine andis kindlasti meile kõigile suure käivitava impulsi, et prooviruumis ennast järjepidevalt arendada.

Filmidega tegelen edaspidigi. Hetkel ei välista üks teist, sest filmitegija elukutse ei ole rutiinselt igapäevane. Pikematele projektidele järgnevad pikemad pausid ja see annab mulle võimaluse oma muusikalise tegevuse realiseerimiseks.

Kellest sinu bänd koosneb? Kuidas sellise seltskonna kokku said?

50% minu bändist moodustab mu perekond. Õde Aneta Varts on isa käe all õppinud trummar. Pärast isa surma hakkas ta mängima isa asemel legendaarses punkbändis Propelleris ja nüüd ka minu bändis.

Onupoeg Jaan Varts on kitarristina peamiselt tuntud metal-muusika ringkondades, bändidega nagu Recycle Bin, Horricane jt.

Basskitarrist Ats Tani on sel kevadel Otsa kooli lõpetanud ja mängib paljudes koosseisudes, aga toob meie bändi rikastavat funk-taustast tulenevat vabalt liikuvat bassi.

Rütmikitarril on minu hea sõber filmimaailmast, filmirežissöör Kaur Kokk, kes pikema pausi järel on taas hakanud ise muusikat looma ja pilli mängima.

Oluline kaasautor (näiteks loo Animus puhul) on live-elektroonikat esitav Charlie Karniol. Charlie on alles sel kevadel keskkooli lõpetanud elektroonilise muusika helilooja, kelle andekat helimaailma tunnetust tunnustati hiljuti ka Grand Prix'ga noorte digitaalse heliloomingu konkursil.

Oleme kõik väga erinevad, aga moodustame seetõttu laheda pundi ja terviku. Meie bänd tundub mulle eriline just selle poolest, et kõikidel liikmetel on omamoodi erinev muusikaline taust ja see teeb GV kõlapildi huvitavaks kohtumiskohaks ka erinevatele muusikastiilidele.

Mis on teil pikemad plaanid bändiga?

Plaan on hakata salvestama sügisest esimest EP'd ja järjest materjali ka Soundcloudis kuulajatele kättesaadavaks teha. Lisaks plaanime debüütkontserdiks kokku pandud kavaga veel esineda ja rohkematele kuulajatele enda muusikat tutvustada. Täpsemat kontserdigraafikut meil veel hetkel ei ole, aga kindlasti püüame kevadisel Tallinn Music Week’il üles astuda.

Oluline on ka see, et tänu sidemetele filmimaailmaga on meil võimalik muusikaga kokku siduda filmikunst. Seda eelkõige muusikavideote ja ehk tulevikus ka live-esinemiste videokujunduse näol.

Kui peaksid kirjeldama ühe lausega enda bändi ning muusikat, siis kuidas see kõlaks?

Iseloomuga seltskond, kes teevad avara kõlapildiga alternatiivrokki, kus kohtuvad proge ja lüüriline tunnetus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: