Eesti film võitis Amsterdamis IDFA festivalil preemia ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kaader filmist

Noore režissööri Ksenja Ohhapkina dokumentaalfilm "Tule tagasi vabana!" võitis intuitiivse ja mitmekihilise kaameratöö eest IDFA žürii eripreemia keskmise pikkusega filmide kategoorias.

Žürii põhjendas oma otsust: "Olime eriliselt liigutatud tagamaid avavast ja empaatiat tekitavast operaatoritööst selles filmis, mis ei lähtu konkreetsest loost. Tšetšeeni ühiskonna tagasihoidlikus portrees avaneb meil täpse kaadrivaliku ja kompositsiooni abil harukordne võimalus näha elu ja rituaale pigem ilmutuslikena, kuna filmitegijad on üles näidanud kannatlikkust ja vaoshoitust."

Filmi produtsent Riho Västrik ei hoia rõõmu tagasi. "Ma olin üliõnnelik, kui lõpuks ometi täitus unistus osaleda IDFA võistlusprogrammis," ütles Västrik. "Preemiast me sel hetkel ei unistanud, aga kui režissööril paluti tagasilend ära vahetada ja kauemaks Amsterdami jääda tundus, et midagi on õhus."

Peterburis elav Ohhapkina kutsus Västriku oma filmi produtsendiks kolm aastat tagasi. Koos esitleti projekti erinevatel Euroopa foorumitel. Rahvusvahelise olukorra teravnemine aga peletas esialgsed partnerid eemale. Film õnnestus rahastada Loov Euroopa MEDIA ja Eesti fondide toetusel. Võttemeeskond koosnes peterburglastest, ülejäänud loominguline kollektiiv eestlastest. IDFA žürii erilise kiituse saanud operaatorid olid Vitali Afanasjev ja Maksim Drozdov.

Ohhapkinal ja Västrikul on töös uus film, mis räägib Venemaa põhjala endisest vanglalinnast, kus tänased elanikud end ise müüride taha varjavad.

"Loodan väga, et IDFA auhind aitab meil uut filmi ladusamalt rahastada," on produtsent optimistlik. "Midagi ei ole teha, kui tahad rahvusvaheliselt kaasa rääkida, tuleb ka rahvusvaheliselt tegutseda."

"Tule tagasi vabana!" järgmine linastus on Moskvas festivalil Artdokfest. Eesti esilinastus ootab ühe väärika festivali valikukomitee otsust.

"Tule tagasi vabana!" loominguline toimetaja oli Kersti Uibo, helilooja Robert Jürjendal ja monteerija Mirjam Jegorov.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: