Tallinnas jätkuvad Bachile pühendatud festivali üritused ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Jaanus Siim

Muusika-aasta esimese rahvusvahelise pidustusena toimub praegu Tallinnas Johann Sebastian Bachile pühendatud festival.

Bachi-nädalaga võtab meie pealinn uut aastat vastu juba kuuendat korda bachFest Tallinn nime all. Kui eel- ja järelkontserdid kaasa arvata, toob pidusari Tallinnas kuulajate ette kokku kuusteist kontserti. Bachi festival tähistab samas ka väga olulist juubeliaastat, reformatsiooni 500. aastapäeva. Kontserdid leiavad aset peamiselt Tallinna Niguliste kirikus, samuti Jaani kirikus, Estonia kontserdisaalis ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis.

Festival on suurt tähelepanu leidnud välisturistidelt, aga ka meie oma kuulajaid huvitub pidusarjast aina enam. Esinejate hulgas Eestist on festivali kunstiline juht Andres Uibo ise, meie nimekatest organistidest veel Toomas Trass, Tiia Tenno, Aare-Paul Lattik, Maris Oidekivi-Kaufmann ja Piret Aidulo, klavessiinil Imbi Tarum ja Lembit Orgse.

Külaliskunstnikest astuvad festivalil üles Ukrainast Harkovist pärit Tarass Baginets, Pariisi konservatooriumi õppejõud Edouard Oganessian, läti orelikunstnik Aivars Kalējs, kaks viimast meile hästi tuntud suvistelt Tallinna orelifestivalidelt, kus on palju kordi ka orelipooltunde saadud nautida.

Festivali kavades on Bachi orelimuusika kõrval ka muud klahvpillimuusikat, näiteks ansamblitelt koos klavessiiniga, Bachi muusikale lisaks ka Bachi kaasaja teiste heliloojate teoseid.

Uusaasta kontsert Jaani kirikus festivali esimesel päeval 1. jaanuaril Endrik Üksvärava juhatusel kandis nimetust „Ein feste Burg ist unser Got“. Solistidena esinesid lauljad Kädy Plaas, Ka Bo Chan, Juhan Tralla ja Pavlo Balakin, samuti Andres Uibo orelil, Kristjan Kannukene elektrikitarril, kaasa tegid kammerkoor Collegium Musicale ja festivaliorkester Concerto bachFest.

Kavas „Bach ja pojad“ mängisid 2. jaanuaril Nigulistes Oksana Sinkova, Arvo Leibur, Aare Tammesalu ja Lembit Orgse. Kavas „Orel+“ astusid eile 3. jaanuaril Nigulistes üles Olev Ainomäe oboel ja Toomas Trass, mängis Concerto bachFest, kontsertmeistriks Arvo Leibur.

Kontserdid, kus orel tuleb esile oma täies hiilguses, on pidusarjas galakontserdi nime all, nagu täna, 4. jaanuaril kell 19 Estonia kontserdisaalis: esinemas orelisolistidena Piret Aidulo ja Andres Uibo, viiuldaja Daniel Kogan, mängimas Concerto bachFest, Bachi muusika kõrval teoseid Dietrich Buxtehudelt, Georg Friedrich Händelilt ja Antonio Vivaldilt. Täna kell 12 leidis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orelisaalis kontsert, kus esinesid Andres Uibo ja tema üliõpilased. Homme, 5. jaanuaril kell 19 kavas „Orel+“ esinevad Nigulistes Oksana Sinkova flöödil, Edouard Oganessian, Lembit Orgse ja Concerto bachFest; samasuguses kavas 6. jaanuaril kell 19 Jaani kirikus käsikellade ansambel Arsis Aivar Mäe juhatusel, solistideks Tiia Tenno ja Maris Oidekivi-Kaufmann.

Festivali lõpupäeval 7. jaanuaril kell 19 Nigulistes mängivad „Suurel oreligalal“ kahele orelile Andres Uibo ja Tarass Baginets, Toomas Trass, Aivars Kalējs ja Edouard Oganessian. See on õhtu üleni Johann Sebastian Bachi muusikast.

Orelipooltunnid saavad seekord endale Edouard Oganessian, Andres Uibo, Ulla Krigul, Tarass Baginets, Aivars Kalējs ja Aare-Paul Lattik.

Bachi festivali peakorraldajaid on kontserdiagentuur Ars Musica Estonica koos Eesti Kontserdiga.

Toimetaja: Valner ValmeHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: