Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Filmi Instituut toetab 2017. aastal kolme mängufilmi tootmist

"Klassikokkutulek" Autor/allikas: Andres Teiss

Eesti Filmi Instituut oli sunnitud napi mängufilmide tootmistoetuse eelarve tõttu jätma kõrvale mitu filmiprojekti, neil oli võimalus toetada vaid kolme linateost. Toetuse said aga "Klassikokkutuleku" järg ning Janno Jürgensi täispikk debüüt.

Eesti Filmi Instituudi selle aasta ainsa mängufilmide tootmistoetuste voorust eraldati 292 000 eurot filmiprojektile "Rain" ja 240 000 eurot loole "Sandra saab tööd".

"Rain" on isiklikest kogemustest inspireeritud lugu meheks olemise raskustest. Filmi režissöör on Janno Jürgens, stsenaariumi on Jürgensiga koos kirjutanud Anti Naulainen ning produtsent on Kristjan Pütsep tootjafirmast Alasti Kino.

"Sandra saab tööd" uurib, kuidas töö kaotamine mõjutab teadusmaailmas töötava intelligentse naise identiteeti. Filmi stsenarist ja režissöör on Kaupo Kruusiauk ning produtsent Anneli Ahven Kopli Kinokompaniist.

Kolmas tootmistoetuse saanud filmiprojekt on mulluse menuki järg ehk "Klassikokkutulek 2 – pulmad ja matused", mis sai instituudilt 80 000 eurot. Rahvakomöödia jätkuloo stsenaristid on Claudia Boderke, Lars Mering ja Martin Algus, režissöör René Vilbre, produtsent Kristian Taska tootjafirmast Taska Film.

EFI peaprodutsent Piret Tibbo-Hudgins selgitas, et taotlusvooru käigus küsiti kümne uue mängufilmi tootmiseks kokku 2,8 miljonit eurot. "Filmiinstituudi uute mängufilmide selle aasta eelarve võimaldas aga toetada vaid kolme neist kokku 612 000 euroga,” sõnas ta ja tõdes, et konkurents oli viimaste aastate tihedaim. Tibbo-Hudginsi sõnul tekitab taoline olukord jätkusuutmatu keskkonna, milles paljud filmilavastajad on pidanud juba aastaid istuma erialase tööta, mis on muutunud juba traagiliseks.

Ühest küljest on Eesti filmil läinud järjest paremini, mida näitavad nii viimaste aastate edu erinevatel festivalidel, aga ka kodumaise kinopubliku üha kasvav huvi Eesti filmi vastu, kuid teisest küljest must murepilv laieneb. "Mõistagi on kvaliteedi kasv pikkade aastate järjepideva töö tulemus, aga kui olukord rahastusega ei võimalda jätkusuutlikkust, siis ühel hetkel hakkab ka kvaliteedikõver allapoole kiskuma ning selle vältimise ainus võimalus on praktika," ütles Tibbo-Hudgins. "Eesti teatrilavastaja võib teha kolm lavastust ühel aastal, Eesti filmilavastaja teeb paremal juhul ühe filmi kolme aasta kohta."

Tootmise teise etapi toetused eraldatakse kolmele mängufilmile, mille tegemine algas juba mullu. Linalugu "Viimane" (režissöör Veiko Õunpuu, stsenaristid Heikki-Huttu Hiltunen, Eero Tammi ja Veiko Õunpuu) saab 177 000 eurot, "Minu näoga onu" (stsenaristid-režissöörid Andres ja Katrin Maimik) 100 000 eurot ning "Sangarid" (režissöör Jaak Kilmi, stsenarist Martin Algus) 50 000 eurot.

Laste seiklusfilmile "Erik Kivisüda" (režissöör Ilmar Raag, stsenaristid Livia Ulman ja Andris Feldmanis, produtsent Riina Sildos ja tootjafirma Amrion) andis EFI toetuse kinnituskirja. Filmi tootmist on produtsent planeerinud alustada 2018. aasta alguses.

Toetust taotlesid veel "Elu, nii nagu ta on" (režissöör Hardi Volmer), "Jänki seiklused tühjuses" (režissöör Peeter Simm), "Vanamehed" (režissöör Andres Puustusmaa), "Marie Underi sonetid" (režissöör Raimo Jõerand), "Olend" (režissöör Maria Avdjushko) ja "Armastuse õppetunnid" (režissöör Aljona Gorelova).

EFI 2017. aasta mängufilmide tootmistoetuste eelarve kokku on 1 059 000 eurot, instituut jagas toetusi 939 000 euro ulatuses. Ees ootab veel 120 000 euro jagamine mikroeelarveliste mängufilmide voorus, mille tähtpäev on 14. märts.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: