Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Veiko Õunpuu uus film sai Eurimages filmifondist 240 000 eurot toetust

Pääru Oja filmis
Pääru Oja filmis "Viimased" Autor/allikas: Homeless Bob

Euroopa komisjoni filmifond Eurimages andis Bratislavas peetud kogunemisel toetused kahele Eesti filmile. Režissöör Veiko Õunpuu "Viimased" sai 240 000 eurot ja Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" 160 000 eurot.

"Eesti autorikino mõistes on Õunpuu "Viimased" kallis film, ennekõike seetõttu, et see võetakse üles mitme tuhande kilomeetri kaugusel Lapimaal, kus filmivõteteks vajalik infrastruktuur praktiliselt puudub,“ ütles produtsent Katrin Kissa. "Kõik tuleb endal luua ja kui kohtume ootamatustega, siis nende lahendamine on aeganõudev ja kulukas.“

"Viimaste" rahastamine on kestnud aastaid ning produtsent loodab, et filmi kaastootjate hulka liitub peagi kolmaski riik. Eurimages'i toetusega on aga kindel, et augustis saab võtetega alustada. Filmi stsenaariumi autorid on Veiko Õunpuu, Eero Tammi ja Heikki Huttu Hiltunen. 1,5 miljoni euro suuruse eelarvega film valmib Eesti ja Soome koostöös, kus lisaks peaosatäitja Pääru Ojale teevad kandvad rollid Soome tuntud näitlejad Tommi Korpela, Laura Birn, Elmer Bäck ja Sulevi Peltola. Filmi operaator on Sten-Johan Lill, kunstnik Otso Linnalaakso ja kostüümikunstnik Jaanus Vahtra. Filmi toodavad Homeless Bob Production Eestist ja stuudio Bufo Soomest. EFI on filmi tegemist toetanud 500 000 euroga.

Režissööride Natalya Merkulova ja Alexey Chupovi teine mängufilm „Mees, kes üllatas kõiki“ sünnib Venemaa, Eesti ja Prantsusmaa koostöös ning selle operaator on nagu nende esimesegi filmi puhul Mart Taniel. Siberi külas ja taigas aset leidva maagilise ja omanäolise filmiprojekti eelarve on 1 miljon eurot. EFI eraldas filmile selle aasta jaanuaris vähemuskaastootmise toetuse 40 000 eurot.

Eurimages’ist on viimastel aastatel toetust saanud "Skandinaavia vaikus" (Eesti-Prantsuse-Belgia koostöö), "November" (Eesti-Poola-Holland), "Teesklejad" (Eesti-Läti-Leedu), "Seneca päev" (Leedu-Eesti-Läti), "Supilinna salaselts" (Eesti-Soome), "Vehkleja" (Soome-Eesti-Saksamaa), "Mandariinid" (Eesti-Gruusia) ning "Ma ei tule tagasi" (Venemaa-Eesti-Valgevene-Soome).

1989. aastal loodud Eurimages’i kuulub 38 liikmesriiki. Eesti astus Eurimages’i 2004. aastal. Fondi nõukogu koguneb neli korda aastas ning selle aastaeelarve on 25 miljonit eurot. Eesti aastamaks sellesse fondi on 117 118 eurot. Asutamise algusest on Eurimages toetanud 1800 Euroopa koostööfilmi 550 miljoni euro ulatuses.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: