Galerii ja video: Kaasaegsed rännuteed Kumus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Neljapäeval avati Kumu kunstimuuseumis uus näitus "Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis", mis toob Poola kuraatori Magdalena Moskalewiczi käe all kokku 24 kunstnikku viieteistkümnest riigist.

Näitusel on esindatud erinevad kunstimeediumid: maal, objektid, tööd paberil, fotod, installatsioonid, video ja multimeedia.

Kõik teosed on valminud pärast 2000. aastat ja autoriteks on Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari, Venemaa, Serbia, Albaania, Kosovo, USA, Ühendkuningriigi ja Eesti kunstnikud.

Kaks Eesti kunstnikku, Flo Kasearu ja Karel Koplimets, tulevad välja spetsiaalselt selle näituse tarvis valminud uute projektidega.

Näitusel on eksponeeritud ka C.T. Jasperi ja Joanna Malinowska suuremõõtmeline installatsioon "Halka/Haiti 18 48′05′′N 72 23′01′′W”, mis oli väljas 2015. aastal toimunud 56. Veneetsia biennaalil Poola paviljonis. Enamik 24 kunstnikust ei ole oma töödega varem Eestis esinenud.

Kuraator Magdalena Moskalewiczi sõnul rahuldab reisimine, eriti kui tuled kinnisest ja homogeensest ühiskonnast, sinu iha mitmekesiduse järele. "Reisimine annab meile võimaluse kohata teistsuguseid inimesi, paiku ja kohti ja see on väga vajalik kogemus igaühele tänapäeval," rääkis Moskalewiczi "Aktuaalsele kaamerale".

Näitus "Rändurid" oli esmakordselt üleval Warssavi rahvuslikus kunstimuuseumis. Tallinna näituse jaoks tellis kuraator lisaks kaks uut tööd eesti kunstnikelt Flo Kasearult, kelle video dokumenteerib tema vanaema ja vanatädi puhkusereisi Türki. Karel Koplimets jätkab aga oma Soome-Eesti vahelise alkoholi ja eesti tööliste rände teemat installatsiooniga "Juhtum nr 13. Oodates taarast laeva."

"Alkoholituristid on need eksportpurgid sinna viinud, Soomes nende eest raha ei saa ja inimesed pole motiveeritud neid tagastama ja ma otsustasin, et teen nendest parve või laeva, kuidas kellelegi, ja sõidan sellega tagasi Eestisse," sõnas Koplimets.

Näitus annab pildi rändamise erinevatest sihtidest, näiteks Wojtseh Gilevitsi video "Maalikunstniku maal" näitab kunstnikku maalimas eri paigus, ilma et vaataja saaks teada, mis sellel maalil on.

Näitus Kumu kunstimuuseumi viiendal korrusel on avatud jaanuari lõpuni.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: