Talvefestival toob kokku Tartust pärit noored talendid ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Elke Unt

Uus aasta algab Tartus viiendat korda toimuva Talvemuusika Festivaliga, mille käigus toimub 10 kontserti seitsme päeva jooksul.

1.- 7. jaanuarini kõlavad Tartu Jaani kirikus kaunid klassikakontserdid Tartuga seotud muusikute esituses. Säravaid kontserte nautima oodatud on nii tartlased kui ka linna uusaasta-külalised. Seekordsel festivalil tuleb ettekandele palju head eesti muusikat: kõlavad Mart Saare teosed tema 135. sünniaastapäeva puhul ning toimub Alo Põldmäe  terviktsükli "Tartu pildid" esmaettekanne. Kavas on ka Elleri, Mägi, Eespere, Naissoo, Tally jt. eesti heliloojate muusika.

Festivali korraldaja Elke Unt rääkis Klassikaraadio saates "Delta", et viiendat korda toimuva festivali avakontsert toob kokku Tartust pärit noored talendid, kes õpivad erinevates Euroopa kõrgkoolides. "See on haruldane võimalus neid koos näha," lausus ta.

Tartu juurtega vioolamängija Karen Kriit õpib Parmas, löökpillimängija Tiit Joamets ja laulja Sandara Siniväli Haagis, organist Arno Humal Göteborgis, kitarrist Priit Peterson Weimaris ja viiuldaja Saimi Kortelainen Grazis. Elleri kooli kasvandik, flöödimängija Helis Oidekivi  on siirdunud Tallinna, Eesti Muusikakadeemiasse. Talvemuusikafestivali avakontserdil saavad noored muusikud Tartus kokku, et anda kodulinnas ainulaadne uusaastakontsert. 1. jaanuari õhtukontserdil musitseerivad koos Karen Kriit, Helis Oidekivi ja Tiit Joamets. Nende kavas on nii Beethoven kui ka näiteks Šostakovitši romanss filmist "Kiin".

Festivalil saab kuulda ka küpseid muusikuid. Tuntumatest Tartu interpreetidest astuvad üles löökpillimängija Heigo Rosin, viiuldaja Kadri Palu, vioolamängija Kadri Rehema, klarnetist Erle Kont, saksofonimängija Ursula Chillaud, pianistid Andre Hinn, Jorma Toots, Jaan Kapp, ooperilauljad Karmen Puis ja Sigrid Mutso.

"Festivalil kõlab nii kaasaegne Eesti muusika kui ka välismaine klassika," kirjeldas Unt.

Heino Elleri nimeline Muusikakool on meelitanud Tartusse pedagoogilisele tööle tagasi  oma endisi õpilasi ja nüüdseid rahvusvahelise karjääriga tippinterpreete nagu löökpillimängija Heigo Rosin, kes on tuntust kogunud Eesti löökpillimuusika propageerijana, soleerinud sümfooniaorkestrite ees nii Eestis kui välismaal, olnud Orpheum-fondi stipendiaat ning lisaks Eesti Muusikaakadeemiale õppinud ka Antverpenis ja Århusis. Heigo annab koos Elleri koolis kaasaegset kammermuusikat õpetava saksofonist Ursula Chillaud´ga kontserdi 2. jaanuaril. Ursula on samuti Elleri kooli kasvandik, nüüdne tippinterpreet, lõpetanud Eesti Teatri- ja Muusikaakadeemia ja täiendanud ennast Prantsusmaal Bordeaux Konservatooriumis ning saavutanud mitmeid konkursivõite improvisaatorina. Nende ühises kontserdikavas 2. jaanuaril leidubki palju  kaasaegset eesti muusikat, mis haakub ka 2018. aastal tähistatava Eesti 100. juubeliga.

Pianist Tiina Tominga ja Vanemuise orkestrantide – viiuldaja Susann-Elisabeth Eessaare ning tšellist Aike Randmanni – esituses kõlavad 3. jaanuaril Gabriel Fauré ja Uno Naissoo klaveritriod. Kevadel 2017 osalesid kolm noort interpreeti – pianist Sven-Sander Šestakov, viiuldaja Karl Allikvee ja tšellist Hanna Anett Peiel – Klassikaraadio noorteprogrammis ning nende trio "A312" kogus tuntust, esinedes lisaks Klassikaraadiole mitmetes Eestimaa koolides. Tartu Talvemuusika Festivalil saab neid kuulda 4. Jaanuaril. 5. jaanuaril esineb metsasarvetrio. See on seekordsel festivalil ainus kontsert, kus kõlab vaskpillimuusika. Pianist Grete Jädala, viiuldaja Saimi Kortelaineni ja metsasarvemängija Artur Reinpõllu esituses on kavas Johannes Brahmsi metsasarvetrio, mida Tartus kuuldi viimati ilmselt Tartu Metsasarvepäevade raames aastal 1986.

Kolmekuningapäev toob esinema Tartu andekad õed Mutsod. Sigrid on vabakutseline ooperilaulja, kes on sage külalissolist Vanemuise teatris. Ta töötab Savonlinna Ooperifestivalil ning lauluõpetajana Westholmi Muusikakoolis. Anna õpib hetkel viiulit Heino Elleri nimelises Tartu muusikakoolis Eveli Roosaare käe all, Maria aga tšellot Tallinna Muusikakeskkoolis Mart Laasi juures. Marta õpib Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias Triin Ruubeli viiuliklassis. Õdesid saadab kontserdil Ivari Ilja juures magistrikraadi omandanud belgia pianist Andries Dekelver. Nende esituses kõlab Saare, Debussy, Tubina, Wieniawski, Dvoraki ja Beethoveni looming. 6. jaanuari õhtuse  soolokontserdi annab Tartu üks tuntumaid ooperisoliste, sopran Karmen Puis. Klaveril saadab teda  Jaan Kapp. Esitusele tuleb Giuseppe Martucci seitsmest laulust koosnev tsükkel "Le canzone dei ricordi" ("Mälestuste laulud") ja Edvard Griegi 6 laulu op. 48.

Festival lõppeb  kahe kontserdiga 7. jaanuaril. Päevakontserdi pühendab festival Eesti ja Soome 100. juubelitele. Pianist Andre Hinn kannab ette Tartus tegutseva helilooja Alo Põldmäe klaveritsükli „Tartu pildid“ , mis on terviktsükli esmaettekanne. Tsüklis on 10 pala: - "Alma Mater", "Emajõgi", "Tähetornis", "Tigutorn kuuvalgel", "Meditatsioon Toomemäel", "Karlova kajad", "Vanas anatoomikumis”" "Inglisild/Kuradisild", "Toomkiriku varemed" ja "Tartu Vaim". Koos viiuldaja Saimi Kortelaineniga esitatakse ka helilooja viiulisonaat. Lisaks Põldmäele kõlab soome helilooja Erkki Melartini klaverimuusika.

Festivali lõppkontserdi kunstilise juhi, Tartust Soome, Sibeliuse Akadeemiasse õppima siirdunud klarnetist Erle Kondi juhtimisel astub üles klarnetikvintett, kelle esituses kõlab Mozarti klarnetikvintett, Prokofjevi "Avamäng heebrea teemadel" klarnetile, klaverile ja keelpillikvartetile ning lisaks ka noore Tartu helilooja Marta-Liisa Talveti looming.

V Tartu talvemuusika festivali toetavad Tartu Linnavalitsus, Tartu Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital ja Tartumaa ekspertgrupp.

Festivali korraldab Luteeriuse Sõprade Ühing, festivali kunstiline juht on Jaani kiriku muusikajuht Elke Unt.

Toimetaja: Helen Eelrand

Allikas: "Klassikaraadio"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: