Laupäeval toimub Okupatsioonide muuseumis 14-tunnine muuseumimaraton

{{1515223320000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Okupatsioonide muuseum saab suvel uue püsiekspositsiooni, mis on senisest kaks korda suurem ning selleks tehtav ümberehitus läheb maksma 1,8 miljonit eurot. Remondi eel viimast päeva avatud muuseumis peetakse südaööni kestvat muuseumimaratoni.

Eraannetuste toel 15 aasta eest Toompea nõlvale rajatud Okupatsioonide muuseumil on üle 40 000 museaali, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie eesmärk on pakkuda lähiajalugu palju sügavamalt kui me seda täna teha saame, palju rohkem rääkida lugusid ehk et külastaja kogemus oleks siin muuseumis pikem, laiem ja sügavam," selgitas muuseumi tegevdirektor Merilin Piipuu.

Praegu on eksponaatide juures väikesed tutvustavad sedelid ja igaüks võib kujutleda, millist lugu jutustaks näiteks tükk seinast, mille tapeedimustris on silmale märkamatu millimeetrine ava. See võimaldas KGB-l spetsiaalse optilise seadme kaudu näiteks naaberkorterist läbi seina märkamatult jälgida neid huvitava perekonna elu. Julgeolekutöötajad said jälgimispaigal kohad sisse võtta tänu tasuta tuusikule, mis korteri pärisomanikud sanatooriumimõnusid nautima lubas.

Või mida räägiks kummaline supipotti meenutav seade, millega aurutati lahti kirjaümbrikke, et saada teda, mida kirjutatakse ja mõeldakse. Või suitsupakk 1941. aastast, mil Punaarmee Eesti mehi mobiliseerima hakkas. Suitsupakil on kiri: "Kui tulen tagasi, paku mulle siit üks suits".

"Kaks sõpra olid läinud tegelikult sõjakeerises lahku, nad olid koos mobiliseeritud ja seejärel siis rindel lahku läinud. See suitsupakk oli säilinud selle inimese käes, kes enda kätte selle sai, aga sealt pakist oli siis tehtud ainult üks suits," rääkis muuseumi programmijuht Aive Peil.

Täna kuuleb neid lugusid kiidituuridel muuseumimaratonil, mis kestab südaööni, pakkudes tegevust ka lastele.

Muuseumimaratonil on võimalik tutvuda 2003. aastal rajatud püsinäitustega ning näha saab ka muuseumi kõige esimest temaatilist ajutist näitust, mis annab ülevaate Eesti lähimineviku okupatsioonidest aastatel 1940 – 1991.

Samuti on avatud muuseumi asutajast rääkiv näitus "Naine, kes kinkis Eestile muuseumi – Olga Kistler-Ritso". Näitus kõneleb Olga Kistler-Ritso (1920-2013) sündmusterohkest elust. Olga arstiõpingutest ja tööst Eestis, põgenemisest Saksamaale ning sidemetest kodumaaga pärast elama asumist Ameerika Ühendriikidesse. Ingliskeelse näitusena on avatud "Women are heroes too", mis tutvustab Ungari naiste erinevaid rolle Esimeses maailmasõjas. 

Külastajatele viiakse 14-tunnisel muuseumimaratonil läbi erinevates keeltes tasuta giidituure:

eesti keeles – kl 11.00; 14.00; 16.00; 18.00; 21.00; 23.00;
vene keeles – kl 12.00; 13.00;
inglise keeles – kl 15.00; 17.00.

Kell 11.00 - 15.00 on lastele avatud hariduslikud ja põnevad töötoad. Toimub pabernukkude ja kasetohust kirjade meisterdamine ning koomiksite joonistamine nõukogude aegsete mänguasjade põhjal. Lisaks viiakse muuseumi püsiekspositsioonis läbi vahva fotojaht, mille käigus tutvuvad lapsed ise näituse ja esemetega.

Kell 19.00 näidatakse 2015. aastal esilinastunud Elmo Nüganeni sõjafilmi "1944". Õhtu lõpetab Helin-Mari Arder, kes alustab eestimaise muusikaga kell 22.00.

Alates homsest on muuseumiuksed suveni kinni, sest siis algavad ümberehitustööd, mille käigus laieneb näituseala kaks korda.

Kasutusele võetakse kogu esimese korruse muuseumisaal, alumine korrus, kus varem olid muuseumi kogud ja kontori esimene tasand.

"Meie uus püsiekspositsioon keskendub neljale teemale: okupatsioonid, vastupanu, taastumine ja vabadus. Kui seni me oleme rääkinud kuni aastani 1991, siis nüüd me räägime ka seda, mis sai edasi, milline oli taastumisperiood, millised olid need rõõmud, aga ka raskused sel ajal," selgitas Piipuu.

Ehitustööd maksavad 1,8 miljonit eurot ja seda rahastavad nii riik kui eraisikud.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja, Merili Nael, Tiina Jaakson

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: