Kultuuriminister: riik peab olema valmis Narva muuseumi ise rahastama

Foto: Postimees/Scanpix

Kui Narva linn ei täida enda poolt võetud kohustusi SA Narva Muuseum rahastamisel ja linna esindajad muuseumi nõukogus blokeerivad edaspidigi selle tööd, peab riik olema valmis võtma üle muuseumi täieliku rahastamise, kuid vähendades selle tegevuse mahtu, ütles kultuuriminister Indrek Saar.

"Kui Narva linna poolne rahaline panus väheneb või taandub olematuks, siis tuleb muuseumi tegevuse maht üle vaadata või leida täiendavaid vahendeid riigi poolt erakorraliselt. Me loodame, et me ei pea selleni minema ja lahendus sünnib koostöös Narva linnaga. Aga me peame olema valmis teistsugusteks arenguteks," ütles Indrek Saar riigikogus Vabaerakonna arupärimisele vastates.

Kultuuriminister lisas, et kui lähiajal ei saabu lahendust muuseumi juhi küsimuses ja Narva linn ei hakka täitma asutamisleppes võetud kohustusi muuseumi rahastamisel ning jätkab nõukogu töö blokeerimist, siis peab riik leidma seaduslikud võimalused, et muuseum saab juhi valitud ja edasi tegutseda.

Kultuuriminister ütles ka, et muuseumi nõukogu esimees, kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Sits on teinud ettepaneku vahetada välja üks muuseumi nõukogu Narva linna poolne liige, kes süstemaatiliselt tegeleb muuseumi nõukogus venitamise ja töö blokeerimisega. Ehkki Saar nõukogu liikme nime ei avaldanud, on see ERR-ile teadaolevalt keskerakondlasest linnavolinik Aleksei Mägi. Samas sõltub tema väljavahetamine Narva linna otsusest.

2012. aastal moodustati Eesti riigi ja Narva linna võrdsel osalusel SA Narva Muuseum ja lepiti kokku muuseumi ühises rahastuses. Kuid eelmisel aastal ei täitnud Narva linn võetud kohustusi. Nii jättis linn mullu muuseumile maksmata osa ehk 70 000 eurot muuseumile lubatud toetusest ning ka 2018. aastaks otsustas linnavolikogu muuseumile eraldada vaid neljandiku 429 000 euro suurusest aastatoetusest.

Samuti pani linn edasise rahaeralduse sõltuvuse muuseumi juhi valimistest. Muuseumi juhi valimistel toetasid linna poolt nõukogusse kuuluvad kolm keskerakondlast oma erakonnakaaslast Eldar Efendijevit. Et aga riigi kolm esindajat toetasid muuseumi teadusjuhti Ivo Postit, kukkus konkurss eelmise aasta lõpus läbi. Nõukogu otsustas viia läbi uue konkursi ja selle tähtaeg on 21. jaanuar.

Narva muuseumi nõukogu esimees, kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Sits on viidanud ka ohule, et kui Narva linn ei taga muuseumile varem kokkulepitud rahastust, võib muuseum ilma jääda kaheksa miljoni euro suurusest Euroopa Liidu toetusest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: