Sada Eesti mõtet. Sitta kah! ({{commentsTotal}})

Foto: Priit Pärn

See "sitta kah!" on rohkem nagu rahvaluule; me kõik teame kedagi, kes teab kedagi, kes on seda öelnud. See kuulub nagu mõnele kolhoositöölisele.

Need kaks sõna võib ka pikemalt lahti seletada: mõisa köis, las lohiseb. Aga see on juba neli sõna, ja kesse jõudis nii pikalt rääkida, siis öeldigi "sitta kah!" Seda ütleb ka Priit Pärna karikatuuril üks vatijopes mehemürakas, kes on vankris ja loobib viglaga sõnnikut käru pealt maha põllule. Ja see sõnnik, mis õhus lendab, on Eesti riigi kujuga. Väga tabav ja vaimukas.

Aga mis oli see toonane kontekst? Karikatuur ilmus 1987. aasta 8. mail kultuurilehes "Sirp ja vasar". Sel ajal toimus Eestis n-ö fosforiidisõda. Eestlased ei tahtnud, et Eestis hakataks fosforiiti kaevandama. NSV liidu keskvalitsus aga tahtis. Ja see mehejurakas pole keegi muu kui toosama NSV liit, kellel on Eestist sama palju kui ühest sõnnikutükist. Pärast seda, kui see pilt avaldati "Sirbi ja vasara" karikatuurivõistluse võidutööna, läks jamaks. Võistluse žürii liikmed hakkasid rääkima, et nemad pole näinudki sellist karikatuuri, Sirbi peatoimetaja sai aga EKP noomituse.

Vikerraadio on Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul välja valinud sada mõtet, mis iseloomustavad seda, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu me läheme.

Alates esmaspäevast, 8. jaanuarist kõlab "Vikerhommikus" kell 7.55 üks Eesti mõte. Ja nii sada hommikut järjest. Eesti sada, sada mõtet. Mõtted valisid välja Peeter Helme ja Urmas Vadi.

Toimetaja: Merit Maarits

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: